fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Przesunięcie ogrodzenia

Kiedy zachodzą takie okoliczności?

W niektórych przypadkach może okazać się, że nasze ogrodzenie nie odpowiada władzy miejscowej. Mowa przede wszystkim o sytuacji, w której dostajemy od gminy odpowiednie pismo z prośbą o cofnięcie ogrodzenia. Niestety – prośba ta jest nie tylko prośbą, ale i nakazem, ponieważ w razie niewykonania takiej czynności informuje się nad o konieczności wniesienia opłaty za dzierżawę gruntu. Sprawdźmy, z czego może wynikać taka decyzja i jak należy w tej sytuacji postapić. (uprawnienia budowlane cena) 

Przesunięcie ogrodzenia

Ogrodzenie w granicy działki

W takiej kwestii konieczne jest dogłębne wyjaśnienie związane z przebiegiem granicy działki. Jednak nie tylko samej granicy działki powinno dotyczyć wyjaśnienie, ale także i sam jej przebieg między drogą, a działkami, które do niej przylegają. Konieczne więc jest, aby gmina przeprowadziła w ramach tego postępowanie rozgraniczeniowe. Nie jest to oczywiście obowiązek gminy, jednak jeżeli to właśnie ona ma wątpliwości co do granicy działki to bierze odpowiedzialność za przeprowadzenie takiego postępowania. Sytuacja powinna mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy gmina występuje do nas z takim żądaniem, mimo że taka granica istnieje od wielu lat. Takie postępowanie należy wszcząć z urzędu w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Tak naprawdę jest to jedyne rozwiązanie w tym przypadku, ponieważ wówczas będzie możliwe do ustalenia, czy i na jakiej podstawie gmina może żądać wydania gruntu lub czynszu za dzierżawę. W sytuacji, w której w wyniku przeprowadzonego postępowania okaże się, że ogrodzenie zostało ustawione na terenie ulicy, to prawdopodobnie trzeba je będzie przestawić. (uprawnienia budowlane testy) 

Plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego

W tym przypadku nie bez znaczenia pozostaje kwestia ustaleń, które są określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Mowa przede wszystkim o tym, aby ustalić, czy w nim dookreślono kwestię szerokości samej drogi, ale także tego, jak kształtują się w nim linie rozgraniczające. Może być oczywiście tak, że taki plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego w ogóle nie istnieje. Jeżeli jednak jest tak, ze go nie ma bądź w nim nie przewidziano poszerzenia drogi, wówczas my zyskujemy kolejny argument „za” naszym stanowiskiem.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Zasiedzenie nieruchomości

Niewykluczone, że może być tak, iż z racji istnienia długotrwałego stanu posiadania doszło do zdarzenia, jakim jest zasiedzenie działki, a dokładniej zasiedzenie nieruchomości. Wedle wcześniej obowiązujących przepisów nie było możliwe, aby dana nieruchomość była zasiedzona. Mowa przede wszystkim o nieruchomościach państwowych i komunalnych. Jednak od 1990 roku obowiązuje zniesienie tych ograniczeń, tak więc takie zasiedzenie jest możliwe. Aby nabyć własność w takim trybie, trzeba wykazać, że nieprzerwanie kontynuowane jest zasiedzenie przez około 30 lat. Jeżeli jednak nieprawidłowe usytuowanie ogrodzenia było wynikiem na przykład błędu geodety lub błędnych zapisów w ewidencji gruntów, nie jest konieczne określanie automatycznie złej woli. Wówczas, aby takie zasiedzenie zaistniało, konieczne jest posiadanie nieruchomości przez okres dwudziestu lat.   (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com