fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kleje stosowane w branży budowlanej

W większości skład klejów opiera się o polimery. Klejenie przebiega w ten sposób, że odpowiednie polarne grupy, jakie występują w strukturze polimeru kleju tworzą silne chemiczne wiązania z danymi grupami klejonych materiałów. Właściwością podstawową kleju jest jego duży stopień przyczepności do podłoża. W tym wypadku nie stosuje się kryteriów uniwersalnych związanych z oceną. Każda z par powierzchni klejonych musi mieć zastosowany odpowiednio przeznaczony dla nich klej. Twardniejące kleje to takie, które przenikają głęboko w strukturę materiału i powodują jego pęcznienie oraz częściowo rozpuszczenie. (uprawnienia budowlane cennik) 

Kleje stosowane w branży budowlanej
Kleje stosowane w branży budowlanej

Łączenie klejonych elementów

W czasie łączenia elementów klejonych i w związku z silnym dociśnięciem spoiny klejowe powierzchnie materiałów przenikają się nawzajem. Rozpuszczalnik zaczyna parować i pozostawia on trwały rodzaj spoiny. Do twardniejących klejów zalicza się kleje dyspersyjne oraz rozpuszczalnikowe. Chemoutwardzalny rodzaj kleju nie przenika głęboko w strukturę materiału. Posiada on jednak bardzo silny rodzaj powinowactwa chemicznego do materiału, jaki jest klejony. To sprawia, że można osiągnąć duży stopień wytrzymałości klejowych łączy. Spośród chemoutwardzalnych klejów wyróżnia się kleje poliaddycyjne, polikondensacyjne oraz kleje polimeryzacyjne. Polikondensacyjne rodzaje klejów to takie, które w czasie utwardzania wydzielają małocząsteczkowe produkty. Są to np. organiczne kwasy albo woda. Dostępny na rynku tego rodzaju klej to np. klej Suprakol K2. (uprawnienia budowlane program) 

Klej cyjanoakrylowy i poliaddycyjny

Cyjanoakrylowy klej wykorzystuje się w przypadku klejenia stosunkowo małych powierzchni. Są to metale, gumy oraz sztuczne tworzywa.  (uprawnienia budowlane segregator)   To rodzaj kleju jednoskładnikowego, jaki stosuje się w przedziale temperatur – 30 do 100°C. Poliaddycyjny klej w czasie utwardzania nie wydziela małocząsteczkowych produktów. Do tych klejów zalicza się poliuretanowe oraz epoksydowe żywice. Proces polimeryzacji klejów odbywa się poprzez połączenie utwardzacza i żywicy. Istnieją na rynku także kleje, gdzie żywica oraz utwardzacz zmieszane są przez producenta kleju. Najwyższa wytrzymałość cechuje klejowe połączenia podczas czystego odrywania i ścinania. Oddzierające obciążenia oraz zginające, mając do czynienia z doczołowym połączeniem wpływa na znaczne obniżenie w połączeniu wytrzymałości. To sprawia, że klejowe połączenia konstruuje się w ten sposób, aby przenosiły one w jak najwyższym stopniu odrywające i ścinające obciążenia, a w jak najmniejszym zginające oraz oddzierające.

Inne rodzaje klejów

W przypadku fenolowych żywic utwardzanie zachodzi w przedziale temperatur od 120 do 160°C. Klejowa spoina posiada niską wytrzymałość związaną z odrywaniem oraz jest krucha.  (uprawnienia budowlane 2023) Silikony z kolei to kleje jednoskładnikowe, których utwardzenie zachodzi w pokojowej temperaturze, kiedy mamy do czynienia z wilgocią w powietrzu. Silikony posiadają dużą cieplną odporność oraz elastyczność. Utwardzanie i jego szybkość zależy od wilgotności względnej powietrza. Do wad silikonów zalicza się ich niski poziom wytrzymałości. W związku z tym stosuje się je głównie w formie uszczelniaczy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com