Przeprowadzanie rewitalizacji kolejowych mostów
Obecnie można zauważyć duży rozwój infrastruktury dla ruchu rowerów. Tworzy się zarówno rowerowe trasy, jak i długie szlaki o powiatowym albo wojewódzkim zasięgu. Najbardziej znaną, a jednocześnie najdłuższa rowerową trasą na terenie Polski jest na ten moment Green Velo. Przechodzi ona aż przez pięć województw od północy na południe. Są to województwa: warmińsko – mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz województwo świętokrzyskie. Długość łączna trasy wynosi przeszło 2 tys. kilometrów. Na szlaku znajdują się fragmenty przebudowanych odcinków nieużywanych kolejowych linii. Taka tendencja ma charakter ogólnoświatowy, ponieważ podobne działania prezentują takie państwa jak Chorwacja, Nowa Zelandia, USA czy też inne kraje. (uprawnienia budowlane kontakt)
Linie kolejowe w Polsce
W Polsce zlokalizowana jest sieć kolejowych linii o dużym stopniu zagęszczenia, które wybudowano przede wszystkim około 150 do 100 lat temu. Druga połowa XX wieku przyniosła stopniowe wyłączanie kolejnych kolejowych tras z użytku. Miało to związek z dużymi kosztami związanymi z utrzymaniem kolejowego ruchu oraz ze wzrastającym znaczeniem drogowego transportu. Proces wyłączenia z eksploatacji tras kolejowych jest bardzo złożone oraz czasochłonne. Łącznie wszystkie z etapów trwają nawet kilkanaście lat. Na ten moment głównym zarządcą kolejowej infrastruktury jest w Polsce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (uprawnienia budowlane 2022)
Historyczne mostowe rodzaje obiektów
Mostowe historyczne obiekty cechują się dużą konstrukcyjną różnorodnością. Od wielu lat nie wykonuje się już wspornikowych mostów oraz kratowych dźwigarów nitowanych połączeń. Są one odzwierciedleniem historii związanej z rozwojem techniki i wraz z upływem czasu znikają one z krajobrazu. Taka infrastruktura nie ma nadzoru oraz nie utrzymuje się jej na bieżąco co sprawia, że stają się one obiektem kradzieży i stale ulegają degradacji. Dokonując rewitalizacji inżynierskich obiektów powstaje przede wszystkim infrastruktura przeznaczona dla pieszo – rowerowego ruchu, co w obecnym czasie dbania o środowisko i ograniczaniu emisji spalin jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ruch pieszy i rowerowy pozytywnie wpływa na zdrowie osób użytkujących drogi, a dodatkowo ma dobry wpływ na środowisko i klimat. (uprawnienia budowlane program)
Likwidowanie linii kolejowych
Linie kolejowe, które nie mają turystycznego i gospodarczego znaczenia likwiduje się w związku z ekonomicznymi przyczynami. Inżynierskie rodzaje obiektów w ciągu kolejowych linii, które nie były eksploatowane stanowią w ogóle przeszło 10%. (program egzaminu na uprawnienia) Średnia ich długość kształtuje się na poziomie 18 metrów. Chcąc przywrócić kolejowy ruch w wielu przypadkach wiąże się to z koniecznością zbudowania nowych linii. W Polsce występuje duża infrastruktura, która może być ponownie wykorzystana do celów transportowych. Na tych trasach bardzo często spotyka się atrakcyjne obszary pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym. Zarówno nowa linia kolejowa, jak i przeobrażenie linii w ścieżki pieszo – rowerowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem. (segregator egzamin ustny uprawnienia)