fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przepisy obejmujące energetyczną efektywność dla budynków

Nowo powstające budynki na terenie Polski muszą obecnie spełniać dwa warunki jednocześnie. Pierwszy z nich to zastosowanie odpowiedniej izolacji zewnętrznych przegród i technicznego wyposażenia, jakie jest ujęte w załączniku nr 2 do rozporządzenia odnośnie technicznych warunków. Drugim istotnym warunkiem jest wykazywanie zapotrzebowania w skali roku na nieodnawialna pierwotną energię, która nie przekracza określonych wcześniej wartości. Przy nowych jednorodzinnych budynkach wskaźnik związany z nieodnawialną pierwotną energią nie może wynosić więcej od 70kWh/ (m² w skali roku). Mając na uwadze budynki wielorodzinne wskaźnik ten nie może przekroczyć poziomu 65 kWh/(m² na rok). Chcąc obniżyć ten wskaźnik należy zastosować rozwiązania energetycznie efektywne co sprawi, że zmniejszeniu ulegnie zapotrzebowanie domu na energię. (uprawnienia budowlane kontakt)

Przepisy obejmujące energetyczną efektywność dla budynków
Przepisy obejmujące energetyczną efektywność dla budynków

Obniżenie wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej

Wskaźnik pierwotnej nieodnawialnej energii obniża się w związku z zastosowaniem instalacji źródła ciepła, której współczynnik nakładu energii odnawialnej pierwotnej będzie bliski zeru. Mogą to być kolektory słoneczne albo pompy ciepła. Korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie sieciowego ciepła, które pochodzi z lokalnych ciepłowniczych sieci. Zasila się je biomasą albo z kogeneracji. Mając na myśli energetyczną efektywność budynku trzeba pamiętać o trzech bardzo ważnych filarach: skorupa, źródła ciepła i chłodu oraz optymalizowanie przepływów energii w technicznych systemach. (uprawnienia budowlane 2022)

Projektowanie i modernizowanie instalacji

Warto już na etapie projektowania instalacji albo modernizowania jej w jednorodzinnym budynku wziąć pod uwagę urządzenia do regulacji automatycznej temperatury. Ma to miejsce zarówno w przypadku stosowania grzejników, jak i w przypadku posiadania wodnego podłogowego ogrzewania. Nowe źródło dopasowuje się do zapotrzebowania faktycznego na ciepło albo chłód. Nie można sugerować się mocą istniejącego już kotła, ponieważ takie działania są mylące. W konsekwencji można przewymiarować moc, co będzie wiązać się ze wzrostem kosztów związanych z eksploatacją. Bardzo dużą uwagę zwraca się także na automatykę budynków i elektroniczne monitorowanie technicznych systemów. Takie rozwiązania cechują się dużym potencjałem w związku z oszczędnością energii, jaką uzyskać można w efektywny pod względem kosztów sposób. (uprawnienia budowlane program) 

Rewizja dyrektywy

Wszystkie wymienione filary są bardzo ważne patrząc na energetyczną efektywność budynku, co zostało udowodnione podczas przeprowadzenia rewizji dyrektywy 2018/844. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Napisano w niej, że należy zapewnić działania, które spowodują, że środki służące do poprawienia energetycznej charakterystyki budynku nie będą jedynie koncentrować się na zewnętrznych przegrodach. Mają one obejmować także inne elementy, które są istotne oraz techniczne systemy w budynku. Zmieniona dyrektywa spowodowała, że wprowadzono obowiązek, aby w nowych budynkach znajdowały się urządzenia do regulowania w automatyczny sposób temperatury dla danych odbiorników ciepła. Kiedy mamy do czynienia z istniejącym budynkiem, w takim wypadku ma to miejsce za każdym razem, gdy wymienia się źródło ciepła. (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com