Przenikanie ciepła przez konstrukcje zielonego dachu
Zielone dachy na budynkach posiadają wiele środowiskowych oraz techniczno – ekonomicznych zalet. Głównie ogranicza nagrzewanie się konstrukcji, a także ochrania budynek przed niekorzystnymi czynnikami. Zielony dach poprawia również mikroklimat miejski. Zarówno stropodach posiadający użytkową funkcję, jak i nie posiadający jej wznosi się coraz częściej jako zielone dachy. Posiadają one w sobie nie tylko użytkowe oraz dekoracyjne walory, ale pozwalają one także lepiej gospodarować terenem i zachowują naturalny wygląd obszarów, jakie są wykorzystywane pod zabudowę. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Zalety zielonego dachu
Patrząc pod kątem techniczno – ekonomicznym zaletami zielonego dachu jest to, że zabezpiecza on izolacyjne warstwy od wahań temperatur, jak również od działania atmosferycznych czynników. Dach wpływa na poprawę trwałości pokryciowych warstw, chroni dachowe pokrycie od mechanicznych uszkodzeń, które pochodzą zarówno w związku z działalnością człowieka, jak i poprzez wpływ atmosferycznych czynników. Jest od dodatkową akustyczną oraz termiczną ochroną latem i zimą a ogniowa odporność stropodachu poprawia się. Do kanalizacji odprowadza się też mniej opadowej wody. Z punktu widzenia ekologicznego zaletami zielonego dachu jest to, że utrzymuje on oraz odzyskuje biologicznie czynne powierzchnie, poprawia ogólny wygląd krajobrazu i miasta oraz warunki pracy i mieszkania. Poprzez zielony dach użytkownik obiektu może więcej czasu obcować z naturą, a jakość powietrza w miastach w związku z nimi poprawia się. Przeciwdziała on bardzo dobrze negatywnym skutkom związanymi ze zmianą klimatu. (program egzaminu na uprawnienia)
Zmiana mikroklimatu
Zielone dachy tworzone na terenie miast poprawiają mikroklimat w związku z tym, że utrzymują biologicznie czynną powierzchnię oraz poprawiają jakość powietrza. (uprawnienia budowlane 2022) Dzięki nim zapewnia się także lepszy poziom wodnego bilansu. Roślinność na stropodachowej powierzchni odfiltrowuje w procesie suchej depozycji wybrane zanieczyszczenia z powietrza. Dach pokryty zielenią o powierzchni około 100 m2 przez rok odfiltrowuje do 18 kg pyłu, jaki jest zawieszony w powietrzu. Nasadzona na dachu roślinność opóźnia także spływ z dachu opadowej wody. Retencyjne możliwości zielonego dachu uzależnia się od zagęszczenia roślinności, poziomu miąższości substratu, czy od stopnia nachylenia dachu.. (uprawnienia budowlane kontakt)
Tworzenie zielonych dachów
Na budynkach zielone dachy pozwalają uzyskać dodatkowe zielone tereny oraz otwarte rodzaje przestrzeni na takiej samej gruntowej powierzchni, bez konieczności ponoszenia wydatków związanych np. z zakupem gruntu. Rozporządzenie wydane 12 kwietnia 2002 roku przez Ministra Infrastruktury mówi, że biologicznie czynną powietrznią jest teren z ziemną nawierzchnią, jaką urządza się w sposób zapewniający naturalny proces wegetacji. Jest to również 50% tarasowej powierzchni oraz stropodachów z taką powierzchnią, gdzie nie może być ona mniejsza od 10 m2, jak i powierzchniowa woda na tym obszarze. (uprawnienia budowlane program)