fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Olejowanie drewna jest obecnie jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych metod by zakonserwować naturalne drewno. Naszej uwagi wymagają drewniane elementy zarówno w domu jak i te na zewnątrz takie jak ławki, altany czy krzesła. Konserwacja jest konieczna jeśli chcemy cieszyć się długo pięknym i lśniącym drewnem. Podłoga regularnie zabezpieczana może posłużyć nam nawet kilkanaście lat i pozwoli nam oszczędzić na jej wymianie. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Wiele osób zastanawia się jak często je wykonywać, jak się za to zabrać, czy na olejowana powierzchnię możemy polakierować, ile czasu potrzebuje drewno by całkowicie wyschnąć i wiele wiele innych. W tym artykule rozwiejemy kilka z tych wątpliwości.

Olejowanie drewna
Olejowanie drewna

Jak często olejować

Jeśli chcemy cieszyć się głębokim kolorem, gładkością i eleganckim wyglądem naszego drewna musimy zadbać o to by regularnie je olejować. (uprawnienia budowlane) Zazwyczaj producenci podkreślają, że najlepsze efekty uzyskamy jeśli zakonserwujemy nasze drewniane elementy przynajmniej raz w roku. Nie ma jednak co do tego jakiejś ścisłej zasady. Częstotliwość takiego zabiegu jest zależna głównie od tego jak bardzo nasze drewno jest eksploatowane na co dzień. Jeśli chodzi o drewniane podłogi – częstotliwość olejowania może wzrosnąć nawet do dwóch zabiegów w roku, ze względu na dużą eksploatacje. Jeśli chodzi zaś o blaty kuchenne, takie elementy również potrzebują zabezpieczenia co 6 miesięcy. Jest to uzasadnione działaniem wilgoci, kontakcie z żywnością oraz wysoką temperaturą. Komody, szafy i półki wystarczy zakonserwować raz na dwa lata. Jak sprawdzić czy nasz drewniany mebel wymaga olejowania ? Wystarczy, że zmoczymy je delikatnie wodą. Jeśli krople utrzymują się na powierzchni – z olejowaniem możemy jeszcze się wstrzymać przez jakiś czas. Jeśli jednak krople zostają wchłonięte przez blat czy stół, takie elementy wymagają już naszej natychmiastowej uwagi. (akty uprawnienia budowlane)

Temperatura otoczenia

Podczas zabiegu olejowania ważne jest by odpowiednio dostosować temperaturę powietrza. Niezależnie czy zamierzamy zabezpieczać drewno na zewnątrz domu ( ławki, altany, stoliki ) czy wewnątrz ( blaty kuchenne, podłogi, krzesła ) najlepiej za pracę zabrać się, gdy temperatura mieści się w przedziale od 10 do maksymalnie 30 stopni Celsjusza. (segregator uprawnienia budowlane) Przy niższej temperaturze olej będzie gęstniał i będzie nam utrudniał pracę. Przy zbyt wysokiej temperaturze olej będzie schnął zbyt szybko, tworząc trudne do usunięcia błyszczące plamy i zacieki. Warto trzymać się zaleceń producenta zawartych na puszce oleju. Niektóre oleje wymagają temperatury nie wyższej niż 15 stopni, inne zaś bardzo dobrze zachowują się nawet przy 5 stopniach. (uprawnienia budowlane egzamin)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com