fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przeciwwilgociowe, dźwiękowe i cieplne izolacje

Przeciwwilgociowe izolacje wykonuje się zazwyczaj w kilku warstwach (uprawnienia budowlane). Jeżeli do budynku przedostają się gruntowe wody, trzeba zastosować izolację, która będzie dobrze przylegać do chronionych powierzchni. W celu ochrony danego budynku przed nasiąkliwością wskazane są plastyczne izolacje, które są łatwo wsiąkliwe oraz zasklepiające pory ochranianego elementu.

Przeciwwilgociowe izolacje
Przeciwwilgociowe izolacje

Łączenie dwóch rodzajów izolacji

W wielu sytuacjach budowlanych zachodzi potrzeba połączenia dwóch rodzajów izolacji (testy 2021 uprawnienia). Przykładowo piwniczne mury zabezpiecza się przed wodami gruntowymi za pomocą warstwy tynku z cementowej zaprawy, a zaprawę należy zabezpieczyć poprzez uszczelnienie jej gorącym asfaltowym lepikiem. Takie izolacje wykonuje się z porowatych rodzajów materiałów, gdzie zasadniczą rolę gra powietrze, które wypełnia dużą ilość małych porów w materiale. Materiał porowaty i miękki jest złym przewodnikiem ciepła ale absorbuje oraz tłumi dźwięki. Tynki, nazywane inaczej wyprawami dzieli się na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Zewnętrzne tynki zabezpieczają ściany i elementy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Zabezpieczają także palne elementy od ognia. Tynk stanowi jednocześnie bardzo estetyczne wykończenie budowli.

Kamienne rodzaje okładzin – podział oraz grubość

Kamienne okładziny na ścianach można podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Okładziny zewnętrzne dają estetyczny wygląd elewacji budynku oraz zwiększają tym samym jego trwałość, ponieważ zabezpieczają mury od wietrzenia. Wewnętrzne okładziny mają na celu przede wszystkim estetyczny wygląd bez dodatkowych innych zalet. Na zewnętrzną okładzinę stosuje się zazwyczaj naturalne kamienie typu granit, dolomit, marmur czy piaskowiec. Wnętrza licuje się alabastrem, marmurem a rzadziej wykorzystuje się do tego celu piaskowiec. Grubość użytego do zewnętrznego licowania budynku dolomitu i piaskowca wynosi od 30 do 50 mm a grubość granitu od 70 – 100 mm. Grubość wewnętrznych okładzin, takich jak piaskowiec, marmur czy alabaster waha się między 20 a 30 mm.

Wewnętrzne tynki na sufitach i ścianach – rodzaje

Wewnętrzne tynki na sufitach i ścianach mają stworzyć estetyczną gładką powierzchnię, zabezpieczyć palne elementy przed ogniem. Pełnią one także rolę termicznej izolacji. W zależności od zaprawy możemy wyróżnić tynki wapienne, cementowo – wapienne, gipsowo – wapienne, cementowe i gipsowe a także szlachetne tynki. Grubość trzywarstwowego tynku, który wykonuje się najczęściej w mieszkalnych pomieszczeniach oraz w biurowych na betonie, cegle i izolacyjnych płytach wynosi w granicach 12-25 mm. Ich normalna grubość wynosić powinna około 20 mm (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com