fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Projektowanie wentylowanych fasad

Projektowanie wentylowanych fasad

Wentylowane fasady pozwalają zapewnić wysoki poziom termicznego komfortu w budynku w czasie zimy, ale także w okresie letnim. Projektowanie oraz wykonanie powietrznej pustki, która znajduje się w środku konstrukcji wymaga poświęcenia szczególnej uwagi i troski. Jest wiele ważnych rzeczy, które uwzględnia się w projektowaniu wentylowanej fasady. Pierwszym z procesów, jakie zachodzą w środku wentylowanej fasady to naturalna konwekcja. To mechanizm albo transport ciepła, gdzie ruch nie zostaje generowany przez żadne z zewnętrznych źródeł, np. wiatr. Ruch ten jest skutkiem różnic pojawiających się w gęstości powietrza, które wynikają z temperaturowej amplitudy.  W ramach naturalnej konwekcji powietrze, jakie otacza źródło ciepła odbiera je, i w związku z tym robi się mniej gęste i unosi się ku góry.   (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Projektowanie wentylowanych fasad
Projektowanie wentylowanych fasad

Konwekcja wilgoci przy wentylowanych fasadach

W środku konstrukcji obecność powietrza nie sprawia problemów. Sprawa jednak komplikuje się, kiedy w głąb ściennych struktur zacznie przenikać powietrze posiadające w sobie wilgoć. Powietrze, jakie się przemieszcza porywa wodną parę do strefy, gdzie ulega niekiedy skraplaniu. To powoduje że ilość wilgoci zwiększa się. Powietrze niezależnie od poziomu temperatury posiada określoną ilość ciepła, która zależna jest od określonej temperatury bezwzględnej i powietrza. Kondensacja nie zajdzie tu, jeżeli powietrze będzie wędrować z zimnych obszarów do ciepłych.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Transport wilgoci

Przez konstrukcję transport wilgoci odbywa się w związku z zachodzeniem dwóch zjawisk. Jest to zjawisko dyfuzji oraz konwekcji. Dyfuzją wilgoci nazywa się powolny transport wodnej pary w związku z kompensacją zawartości jej albo ciśnienia pary. Konwekcja wilgoci natomiast jest stosunkowo gwałtownym procesem, a ruch powietrza w tym wypadku spowodowany jest różnicami pojawiającymi się w ciśnieniu powietrza. Kiedy powietrze wędruje z cieplejszego obszaru do chłodniejszego, w powietrzu wodna para ulega skraplaniu na powierzchniach, które są zimne. Nie dojdzie do kondensacji, kiedy powietrze będzie przechodzić z zimnego do ciepłego obszaru. Chcąc zapobiec negatywnym wpływom związanym z konwekcją wilgoci na cieplną izolacyjność konstrukcji wentylowanej fasady niezbędnym elementem staje się tu wiatroizolacja. Pozwoli ona zapewnić odpowiedni poziom przepuszczalności wodnej pary. Będzie ona odprowadzać parę do powietrznej szczeliny wentylowanej.  (uprawnienia budowlane program) 

Ruch powietrza w wentylowanych fasadach

Naturalny powietrzny ruch w fasadach wentylowanych pozwala utrzymać konstrukcje w suchym stanie, natomiast wymuszona konwekcja może negatywnie wpłynąć na cieplną wydajność całkowitej izolacji.  (uprawnienia budowlane kontakt) W wymuszonej konwekcji może dojść do zajścia jednocześnie dwóch zjawisk. Pierwszym z nich jest infiltracja powietrza poprzez ściany, która zależna jest od ciśnieniowego gradientu na konstrukcję oraz na jej szczelność. Drugim zjawiskiem jest przenikanie ciepła do środka konstrukcji. Zjawisko to jest spowodowane gradientem ciśnienia w wentylacyjnej szczelinie oraz stopniem, który określa wiatroizolacyjną barierę na  przepuszczanie powietrza przez termiczną izolację.  (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com