fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Prętowe prefabrykowane elementy

Prętowe prefabrykowane elementy

Prętowe prefabrykowane elementy, do których to zalicza się różne rodzaje liniowych prefabrykatów, takie jak słupy, belki, wiązary czy podciągi. Wykonuje się je w stacjonarnych jak i w poligonowych wytwórniach. Stosuje się do tego celu wszystkie znane do tej pory technologiczne metody tzn. metody stanowiskowe, taśmowe, potokowe, w pojedynczych formach, w bateryjnych, a także zastosowanie znajdują tu metody bezformowe (nauka do uprawnień budowlanych).

Prętowe prefabrykowane elementy
Prętowe prefabrykowane elementy

Produkcja prętowych prefabrykatów w stacjonarnych wytwórniach

W stacjonarnych stałych wytwórniach produkuje się głównie belkowe drobnowmiarowe i średniowymiarowe prefabrykaty o typowym charakterze oraz masowego zapotrzebowania. W poligonowych wytwórniach i na placu budowy wytwarza się wielkowymiarowe liniowe elementy, które to w stałych wytwórniach nie są opłacalne w związku z dużym ich ciężarem i dużymi długościami. Są one nietypowe, dlatego też jest na nie niewielkie zapotrzebowanie (program uprawnienia budowlane).

Wykonanie dużych i ciężkich belkowych prefabrykatów

Duże i ciężkie prefabrykaty belkowe dla przemysłowego budownictwa typu dwuteowe wiązary czy podciągi wykonuje się na poligonie albo na placu budowy. Najczęściej przyjmują one drewniane formy w leżącym albo stojącym położeniu, podobnie jak dwudzielne słupy, jakie mają miejsce w ustroju Vierendeela. Masę betonową w formy układa się zazwyczaj ręcznie i przewozi się ją dalej w pojemnikach na platformowych albo dwukołowych wózkach. Chcąc zagęścić beton wykorzystuje się do tego celu przyczepne wibratory albo pogrążalne. Przyczepne wibratory przymocowuje się do deskowania danej formy. Beton dojrzewa zazwyczaj w naturalnych warunkach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Twarde betonowe podłoże stosowane przy wytwarzaniu prefabrykatów

Także prefabrykaty wykonuje się na budowie, w pobliżu budowanego obiektu na betonowym twardym podłożu. W wytwórni produkuje się żelbetowe słupy o wymiarach 5,20×0,40×0,40 m oraz słupy żelbetowe o wymiarach 3,10×0,25×0,40 m (uprawnienia budowlane – egzamin). Produkowane są także kratowe sprężone wiązary o wymiarze 30×0,40×2,90 m, które składa się z 5 segmentów oraz strunobetonowe pełne wiązary o wymiarach 15,30×0,40×1,10 m. Wytwórnia produkuje też wiązary pełnościenne sprężone, których wymiar wynosi 10×0,40×1,40 m. Są one składane z 6 segmentów. Produkcję przeprowadza się w dwóch nawach trójnawowej hali. Ma ona długość 84 metry, szerokość 10 metrów oraz wysokość na poziomie 4,6 metra. W jednej z hal produkuje się żelbetowe słupy i segmenty kablobetonowych wiązar. Na poligonie, na zewnątrz obiektu składa się je w sprężane wiązary. Na drugiej hali produkuje się strunobetonowe elementy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com