fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prętowe prefabrykowane elementy

Prętowe prefabrykowane elementy, do których to zalicza się różne rodzaje liniowych prefabrykatów, takie jak słupy, belki, wiązary czy podciągi. Wykonuje się je w stacjonarnych jak i w poligonowych wytwórniach. Stosuje się do tego celu wszystkie znane do tej pory technologiczne metody tzn. metody stanowiskowe, taśmowe, potokowe, w pojedynczych formach, w bateryjnych, a także zastosowanie znajdują tu metody bezformowe (nauka do uprawnień budowlanych).

Prętowe prefabrykowane elementy
Prętowe prefabrykowane elementy

Produkcja prętowych prefabrykatów w stacjonarnych wytwórniach

W stacjonarnych stałych wytwórniach produkuje się głównie belkowe drobnowmiarowe i średniowymiarowe prefabrykaty o typowym charakterze oraz masowego zapotrzebowania. W poligonowych wytwórniach i na placu budowy wytwarza się wielkowymiarowe liniowe elementy, które to w stałych wytwórniach nie są opłacalne w związku z dużym ich ciężarem i dużymi długościami. Są one nietypowe, dlatego też jest na nie niewielkie zapotrzebowanie (program uprawnienia budowlane).

Wykonanie dużych i ciężkich belkowych prefabrykatów

Duże i ciężkie prefabrykaty belkowe dla przemysłowego budownictwa typu dwuteowe wiązary czy podciągi wykonuje się na poligonie albo na placu budowy. Najczęściej przyjmują one drewniane formy w leżącym albo stojącym położeniu, podobnie jak dwudzielne słupy, jakie mają miejsce w ustroju Vierendeela. Masę betonową w formy układa się zazwyczaj ręcznie i przewozi się ją dalej w pojemnikach na platformowych albo dwukołowych wózkach. Chcąc zagęścić beton wykorzystuje się do tego celu przyczepne wibratory albo pogrążalne. Przyczepne wibratory przymocowuje się do deskowania danej formy. Beton dojrzewa zazwyczaj w naturalnych warunkach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Twarde betonowe podłoże stosowane przy wytwarzaniu prefabrykatów

Także prefabrykaty wykonuje się na budowie, w pobliżu budowanego obiektu na betonowym twardym podłożu. W wytwórni produkuje się żelbetowe słupy o wymiarach 5,20×0,40×0,40 m oraz słupy żelbetowe o wymiarach 3,10×0,25×0,40 m (uprawnienia budowlane – egzamin). Produkowane są także kratowe sprężone wiązary o wymiarze 30×0,40×2,90 m, które składa się z 5 segmentów oraz strunobetonowe pełne wiązary o wymiarach 15,30×0,40×1,10 m. Wytwórnia produkuje też wiązary pełnościenne sprężone, których wymiar wynosi 10×0,40×1,40 m. Są one składane z 6 segmentów. Produkcję przeprowadza się w dwóch nawach trójnawowej hali. Ma ona długość 84 metry, szerokość 10 metrów oraz wysokość na poziomie 4,6 metra. W jednej z hal produkuje się żelbetowe słupy i segmenty kablobetonowych wiązar. Na poligonie, na zewnątrz obiektu składa się je w sprężane wiązary. Na drugiej hali produkuje się strunobetonowe elementy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com