Prefabrykacja w mieszkalnym budownictwie
Budowa prefabrykowanych budynków jest przewidywalna w zakresie dotyczącym kosztów oraz terminów. Tworzenie elementów wielkogabarytowych konstrukcji poza budową znane jest już od wielu lat. Produkowanie żelbetowych budowlanych elementów, które to nazywa się prefabrykacją bądź modułowym budownictwem rozwija się zarówno w Zachodniej Europie, jak i w Azji czy USA. (program egzaminu na uprawnienia) Na obszarze Polski taki typ budownictwa długo przysłonięty być tradycyjnym budowaniem. Dopiero dynamicznie wzrastające ceny związane z realizacją mieszkaniowego budownictwa sprawiły, że zainteresowanie modułowym budownictwem wzrosło. Zarówno deweloperzy, jak i projektanci i wykonawcy szukają rozwiązań w związku z problemem, jakim są rosnące ceny materiałów, brak kadry czy zaostrzone czasowe i jakościowe wymagania. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Oferta prefabrykacji
W ofercie związanej z prefabrykacją uwzględnia się przede wszystkim niższe ogólne koszty związane z prowadzeniem budowy. Czas budowania skraca się, a zespół budowlanego nadzoru może być mniej liczny. Prefabrykowane elementy przyjeżdżają na plac budowy, co wiąże się z niższymi kosztami utrzymania. Kolejną rzeczą, jaką uwzględnia się w ofercie jest większa użytkowa powierzchnia budynków. Wynika to z mniejszych zastosowanych grubości w elementach prefabrykowanych. Nie bez znaczenia jest także mniejszy poziom inwestycyjnego ryzyka. Jest ono związane z ograniczeniem czasowym oraz wpływaniem potencjalnych problemów z podwykonawcami na inwestycję. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że zmniejszeniu ulegają wpływy atmosferycznych czynników na budowlane procesy. Natomiast koszty związane z finansowaniem inwestycji są niższe. (uprawnienia budowlane 2022)
Przewidywalność czasowa
Poprzez eliminację albo też obniżenie ryzyka związanego z zastosowaniem tradycyjnych technologii i zastępując je nowoczesnymi technologiami BIM budowa prefabrykowanych obiektów staje się dużo bardziej przewidywalna w zakresie kosztów oraz terminów. Ogólnie przyjmuje się, że termin związany z wykonaniem danej konstrukcji budynku w stosunku do tradycyjnego budownictwa ulega zmniejszeniu o połowę. Oszczędności natomiast zmniejszają się o około 25 do 40%. Zależą one od skali zastosowania prefabrykacji. Skrócenie czasu wiąże się z częściową albo z całkowitą eliminacją murarskich bądź żelbetowych prac monolitycznych, rusztowań, zewnętrznych elewacji, jak i z szybszym udostępnianiem dla instalacji frontów prac itp. W przypadku zastosowania trójwarstwowych ścian, jakie dostarcza się na plac budowy z parapetami o oknami, nie występuje tu potrzeba przeprowadzania czasochłonnych prac. Zyskuje się w ten sposób od kilku do nawet kilkunastu tygodni. (uprawnienia budowlane kontakt)
Cena projektu
Cena danego projektu stanowi składową wielu czasowych i kosztowych zmiennych. Do klasycznego błędu zalicza się porównywanie w bezpośredni sposób ceny zakupu danego prefabrykowanego elementy do elementu, jaki wykonać można w tradycyjnej technologii. Nie uwzględnia się tu czasu, który w konsekwencji pozwala znacznie skrócić czas realizacji prac. Nie bierze się też pod uwagę jakościowego czynnika, który pozwala ograniczyć techniczną kadrę nadzorującą na placu budowy. Producenci prefabrykatów posiadają oferty przedstawiające dostawę oraz montaż elementów prefabrykowanych konstrukcji lub w pełnym zakresie wykonawstwa generalnego w oparciu o konkretną projektową dokumentację. (uprawnienia budowlane program)