fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prawidłowe przeprowadzenie prac ziemnych

Prawidłowe wykonywanie prac ziemnych wymusza wiedzy głównych właściwości mechanicznych oraz fizycznych ziem. Właściwości fizyczne ziem, jakie wytwarzają wpływ kłopotliwych prac ziemnych to plastyczność, spoistość oraz gęstość pozorna. Do zamysłów technologicznych zakłada się ściśle średnie gęstości sztuczne ziem rodzimych, czyli zanim nastąpi odspojenie. Zwilżenie ziem posiada ogromne znaczenie na metodę ich odspajania i potęguje dodaną do tego kłopotliwość. Mokre ziemie gliniaste są o wiele prostsze do odspojenia niż suche. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace ziemne
Prace ziemne

Podczas odspajania najbardziej ciężkim aspektem do przeskoczenie jest woda gruntowa, zwłaszcza jak występuje pod ciśnieniem w obiegu filtracyjnym, potocznie nazwane jest to kurzawką.

Ziemie spoiste, gdy bywają przemoczone są niełatwe do odspojenia, ale gdy są lekko wilgotne to kłopoczą przerzut i transport, kiedy przyczepiają się do maszyn i środków transportu. Ziemie sypkie bywają proste do otrzymania, przerzutu i transportu, ale potrzebują ochrony nawet niziutkich górek, kiedy się osuwają. Plastyczność ziem komplikuje mechaniczne wyładowywanie skrzyń pracowniczych. (uprawnienia budowlane 2021)

Właściwości mechaniczne

Najbardziej istotne w trakcie robienia prac gruntowych posiada jego spulchnianie. Jest to powiększanie obwodu ziemi poprzez odspojenie. Wymiar spulchnienia różni się w zależności od typu ziemi i metody odspojenia. Takie pojawiające się zaraz po zdobyciu ziemi to początkowe. Po jakimś upływie czasu, na skutek różnych czynników klimatycznych, pracy narzędzi, mechanizmów zagęszczających spulchnienie redukuje się i zamienia w końcowe. (uprawnienia budowlane program)

Spulchniona ziemia po umieszczeniu w nasyp oczekuje zagęszczenia metodą sztuczną lub naturalną. Poleca się korzystać z metod sztucznych, gdyż w przypadku tych drugich ziemia układa się nierówno.  Sztuczne zagęszczenie jest zależne od typu wilgoci i obwodu rzędu i robi się poprzez wibrowanie, do którego korzysta się z urządzeń wibracyjnych kafli, walcy wibracyjnych i zagęszczarki kroczące, ubijanie, które przeprowadza się ubijakami silnikowymi bądź grawitacyjnymi czy wałowanie, do którego używa się walce okołkowane lub wygładzone.

Górne obrzeża ław

Rozmieszcza się je poziomo, a ich rosłość jest podporządkowana rosłości murów fundamentowych albo piwnic. Pręt naprężony wśród przeciwnych ram musi być umieszczony ponad górną płaszczyzną stropu nad piwnicą albo podestu parteru. Roboty gruntowe mają za zadanie łączenie konstrukcji z ziemią albo modyfikację obszaru. W tej pierwszej sytuacji w wykopach umiejscawia się fundamenty konstrukcji albo pełną konstrukcję przykładowo zbiorniki podziemne, a w drugiej niezmienne konstrukcje gruntowe, przykładowo nasypy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Roboty gruntowe mają w branży budowniczej istotne zadanie, gdyż ich partycypacja co do reszty prac posiada nawet połowę pełnej pracy. Roboty gruntowe są idealne do zmechanizowania, gdyż są powszechne, potrzebują łatwych prac i zajmują się tylko jednym materiałem, czyli ziemią. Ziemie, na jakich te prace się odbywają wyróżniają się specjalnymi właściwościami, a to zależne jest od kłopotliwości prac, wskazanie idealnych narzędzi i metody pracy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Konstrukcje ziemne robi się poprzez tworzenie wykopów oraz nasypów o przeróżnych formach i obliczeniach.

Technologia prac ziemnych

Opiera się na odspojeniu i wydostaniu ziem z wykopów, transportowaniu urobku i jego kształtowaniu co do tego, czego wymaga konstrukcja. Najbardziej znane wykonywane nietrwałe konstrukcje ziemne dotyczą:

-szczeliny do rozmieszczenia przewodów sieci wodociągów, kanalizacji, elektrycznych, gazowych czy grzewczych,

-miejsca na fundamenty konstrukcji inżynierskich i normalnych. (program egzaminu na uprawnienia)

Do solidnych konstrukcji gruntowych bierzemy wykopy oraz nasypy czy tamy i kanały. Wykopy patrząc na wielkości rozróżnia się na:

-jamiste, jakich rozpiętość i dystans dna bywa nie większe niż 1,5m,

-szerokoprzestrzenne, wynoszące pomiary dna większe od 1,5m,

-wąsko-przestrzenne, jakie mają rozpiętość dna mniejszą niż 1,5m.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com