Czy taka praktyka może być uznana za praktykę zawodową?
Praktyka na terenach zamkniętych to rodzaj praktyki przewidziany przez prawo budowlane. Może ona zostać uznana za praktykę zawodową niezbędną do zdobycia uprawnień budowlanych. Następuje to jednak dość rzadko, bo dotyczy to wyłącznie jednostek organizacyjnych podlegających ministrowi spraw wewnętrznych, szefowi ABW albo MON. (uprawnienia budowlane – egzamin)
Czym różni się praktyka na terenach zamkniętych od zwykłej praktyki?
Praktyka na terenach zamkniętych wygląda oczywiście nieco inaczej jak zwykła praktyka zawodowa. Powodują to ściśle określone procedury bezpieczeństwa, co wpływa bezpośrednio na sposób dokumentowania praktyki. Ustawy o prawie geodezyjnym i kartograficznym precyzują, czym jest teren zamknięty. Tam też warto szukać wszelkich informacji. W dokumencie wyczytamy, że teren zamknięty ma charakter zastrzeżony ze względu na bezpieczeństwo i obronność państwa. Wyznaczają je właściwi ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych. (programy do uprawnień budowlanych)
Potwierdzić praktykę może tylko jedna osoba!
Praktyka na terenach zamkniętych (zarówno ta do projektowania jak i do kierowania pracami budowlanymi) może zostać potwierdzona tylko przez jedną osobę. Mowa tu o właściwym nam miejscem wojewódzkim inspektorem nadzoru budowlanego. Tylko on ma prawo do wydania zaświadczenia będącego zarazem potwierdzeniem odbycia praktyki zawodowej. W dokumencie określa się też czas praktyki dla wybranej przez kandydata specjalności. Aby otrzymać takie zaświadczenie, należy oczywiście złożyć odpowiedni wniosek o jego wydanie. (testy uprawnienia architektoniczne)
Praktyka na terenach zamkniętych – zakończenie praktyki i składanie wniosku
Po zakończonej praktyce na terenach zamkniętych składamy wniosek o nadanie uprawnień, a wraz z nim wspomniane oświadczenie i inne ważne dokumenty. Zalicza się do nich między innymi dokument, który potwierdzi właściwe wykształcenie kandydata. Potrzebne są też kopie dokumentów dotyczące opiekuna praktyki – jego odpowiednich uprawnień i potwierdzenia przynależności do izby samorządu zawodowego. Ponadto izby wymagają dodatkowych informacji, najczęściej tych znajdujących się w zaświadczeniu o odbyciu praktyki. Interpretacja przepisów przebiega niestety w różny sposób. Z tego względu najbezpieczniej będzie dowiedzieć się w swojej okręgowej izbie architektów lub inżynierów budownictwa, jakie informacje powinniśmy tam zamieścić. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)