fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Prace remontowe na schodach żelbetowych

Prace remontowe na schodach żelbetowych

Prace związane z remontem żelbetowych schodów łączą się jednocześnie z odnowieniem schodowej klatki w kompleksowy sposób. Poza naprawami układa się zwykle nowy rodzaj pokrycia na stopniach oraz spocznikach, czy na przyściennych cokołach. Barierki w takiej sytuacji również podlegają modernizacji. W zależności od lokalizacji schodów oraz od intensywności z jaką korzysta się z nich, czy stanu ich powierzchni, bądź nawierzchniowej warstwy układa się je za pomocą ceramicznych płytek, prefabrykowanych betonowych nakładek, wykładzin kauczukowych albo z PCW. Wybierając nawierzchniowy materiał należy odpowiednio przygotować podłoże i uwzględnić w pracach technologiczne wymagania. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace remontowe na schodach żelbetowych
Prace remontowe na schodach żelbetowych

Utrudnienia w czasie przeprowadzania prac remontowych

Remontowe prace na klatce schodowej wiążą się z utrudnieniami w przemieszczaniu się użytkowników takiego budynku. Jest to duży problem w sytuacji, gdy remont przeprowadza się w mieszkalnym budynku bez windy. W takim wypadku nawet przez bardzo krótki czas nie można całkowicie zamknąć przejścia oraz blokować dostępu do mieszkania. Przy wykonywaniu remontowych prac dostosowuje się technologię oraz rodzaj materiałów, który sprawi, że ludzie bez problemu będą mogli się poruszać. Mając na uwadze kleje i zaprawy muszą to być szybkowiążące produkty, a czasami też konieczne może stać się ułożenie zabezpieczających osłon albo schodni prowizorycznej. (uprawnienia budowlane 2022)

Podłoże pod żelbetowe schody

Żelbetowe schody dawniej wykańczano przy zastosowaniu lastryku. Była to szlifowana warstwa kamiennego kruszywa oraz cementowego spoiwa. Wraz z wieloletnim użytkowaniem jego powierzchnia poddana została działaniom różnych substancji przenoszonych przez przypadek na obuwiu. Substancje te niekiedy były nanoszone celowo, w związku z czyszczeniem i konserwacją. Kiedy taka powierzchnia będzie remontowana poprzez nałożenie warstwy wyrównującej bądź klejowej zaprawy, w takim wypadku należy zapewnić odpowiednią przyczepność ich do podłoża. Niektóre z konserwujących preparatów, które wnikają głęboko w strukturę danego pokrycia mają negatywne oddziaływanie na siły wiązania. (uprawnienia budowlane program) 

Przeprowadzanie korekty w wysokościach stopni

W związku z wykonawczymi względami, jak i z wpływem schodów na całą konstrukcję, wykonanie wyrównania stopni na całkowitej długości ich biegu wykonuje się poprzez nakładanie korygującej warstwy, która ma ustaloną dla danych stopni grubość. (program egzaminu na uprawnienia)  W razie, kiedy zajdzie potrzeba poziom spocznika albo podestów może zostać podniesiony. Kiedy przykładowo ostatni ze stopni w biegu jest o 4 cm wyższy od innych, w takim wypadku koryguje się każdy ze stopni znajdujący się poniżej o daną grubość, która stanowi wielokrotność modułu określanego następującym wzorem m=h:(i-1). We wzorze m jest to korygujący moduł, a h wysokość, jaka ma być korygowana. Litera i określa natomiast liczbę stopni w danym biegu. Stosując ten wzór do wyliczeń można odpowiednio osiągnąć wartości, jakie należy zastosować, aby powiększyć grubość stopni, które tego wymagają. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com