fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gospodarka związana z obiegiem zamkniętym sztucznych tworzyw

Tworzywa o wysokiej jakości zastosowane podczas produkowania kanalizacyjnych oraz wodociągowych systemów nadają się w pełni do procesu związanego z recyklingiem. Przykładowo rury wykonane z PVC można poddać aż 7 razy recyklingowi i zastosować je do nowej produkcji rur, o wysokiej jakości. Od kilku lat wprowadza się idee odnośnie zamkniętego obiegu surowców, przez branże związaną z tworzywami sztucznymi. Przemysł w Europie zajmujący się produkcją rur ze sztucznych tworzyw w 2010 roku wykorzystał aż 60 000 ton recyklatu PVC, aby wytworzyć rury bezciśnieniowe o różnych aplikacjach, np. osłonowe rury. Rury wykonane z tworzyw posiadają długi okres użytkowej trwałości, w związku z tym, sektor ten korzysta także z wysokogatunkowego recyklatu pochodzącego od innych produktów. Aspektem o kluczowym znaczeniu jest tu zastosowanie recyklatu tylko do odpowiednich rurowych produktów, zachowując przy tym jednocześnie normy, jakie zostały przejęte, odnośnie produktowych właściwości. W ten sposób zostanie zachowana jego najwyższa jakość. (uprawnienia budowlane program) 

Gospodarka związana z obiegiem zamkniętym sztucznych tworzyw
Gospodarka związana z obiegiem zamkniętym sztucznych tworzyw

Cechy tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne posiadają właściwości, dzięki którym są one wytrzymałe i posiadają wysoką jakość. To sprawia, że można je użytkować przez wiele lat, a ich awaryjność jest naprawdę na niskim poziomie. Na ten moment istnieją już dowody, że takie rury mogą służyć nawet 100 lat, i w tym czasie nie utracą znacząco swojej jakości. Rury typu PE100 mogą posiadać żywotność wynoszącą nawet do 160 lat. Ważnym aspektem przy tych rodzajach rur jest to, że są one szczelne i mało awaryjne, co sprawia, że zapobiegają one przeciekom pitnej wody, oraz wyciekom do ziemi ścieków. (uprawnienia budowlane)

Porozumienie producentów ze stowarzyszeniami

Dobrowolne porozumienie, do którego doszło w 2010 roku między producentami PVC a stowarzyszeniami związanymi z przetwórstwem PVC pozwoliło zebrać oraz poddać procesowi recyklingu aż 260 ton PVC. (uprawnienia budowlane kontakt)   Europejska Komisja w grudniu 2018 powołała CPA, aby zrealizować cel, polegający na wprowadzeniu 10 mln. ton sztucznych tworzyw powstałych w procesie recyklingu do nowych typów produktów, co ma nastąpić do roku 2025. Jednym z członków założycieli zostało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych, w skrócie TEPPFA. Skupia ona obecnie 15 branżowych narodowych stowarzyszeń, gdzie wśród nich jest także nasze krajowe PRiK. (uprawnienia budowlane 2022)  

Prace zaplanowane przez CPA

NA początku stycznia 2021 roku CPA rozpoczęła prace polegające na zorganizowaniu systemu monitorowania w zakresie przepływu tworzywowych materiałów na terenie Europy. Wprowadzono sprawozdania, na podstawie których można uzyskać informacje odnośnie potencjału, jaki nie został wykorzystany w zakresie dokonywania większych zbiórek, sortowania oraz procesu recyklingu odpadów, powstających ze sztucznych tworzyw. Sprawozdania obejmują również konieczne i niezbędne ulepszenia, aby osiągnąć zamierzony cel. Jest nim wprowadzenie 10 mln ton recyklatów do produktów nowych, do roku 2025. Powiązania inwestycyjnych potrzeb mają być również mapowane.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com