fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Poziomy pomostów na rusztowaniach

Grubość pojedynczych desek

Powinna równać się 25mm przy odstępach w świetle pomiędzy belkami do 1m czy 32mm (jeżeli ten odcinek znajduje się w przekrojach 1-M,5 m). Przy jeszcze dłuższych odstępach trzeba wyliczyć na obciążenie 1000kG/m2. Kawałek nie pokryty stropu trzeba przedzielić za pomocą poręczy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Poziomy pomostów
Poziomy pomostów

Pomosty na rusztowaniach to poziomy drugi i trzeci, przy nawet wyższych piętrach występuje więcej poziomów. Te pomosty zazwyczaj kładzione są na coraz to następnych poziomach. Nie wlicza się w to rusztowań unoszonych w sposób ciągły, gdzie umożliwiają one przesunięcie tego samego pomostu na oczekiwaną wysokość.

Poziom 2, 3 i 4

Wsparciem pomostu w poziomie 2 rusztowań bywają kozły o wysokości 1-1,2 m, a długości 2-h2,2 m. Podczas ustawienia kozłów co każde dwa metry pomost musi być zrobiony z dwóch warstw desek o grubości po 32 metry. Złączanie desek pomostu da się robić tylko i wyłącznie nad kozłami, używając do tego nakładek wynoszących przynajmniej 20 cm. (uprawnienia budowlane 2021)

Poziom 3 natomiast tworzy się poprzez stawianie na pomoście poziomu 2 krótsze kozły długości 1-1,2 m, z nałożeniem na nie dwie warstwy desek po 32 mm. Kozły powinno się stawiać na świeżym podłożu, czyli dolne kozły trzeba kłaść nad belkami, za to górne, od razu nad dolne. Dzięki temu na 2 poziomie wciąż zostaje przejście dla pracowników, którzy muszą tamtędy przenosić materiały.

W przypadku kiedy murowana kondygnacja jest wyższa niż 5m wtedy warto zastosować 4 poziom roboczy. Da się to osiągnąć dokładając krótkie kozły na 2 i 3 poziomie z nakryciem dwoma warstwami desek. Podczas tego warto zrobić odpowiednie usztywnienie kozłów 2 i 3 poziomu w każdym kierunku. (uprawnienia budowlane program)

Obciążenia

Podczas wskazywania rusztowań statycznych trzeba mieć na uwadze ich masę własną i ewentualne ruchome obciążenia (nie poniżej 200kG/m2.) Z racji tego, że masa stawianych materiałów jest zależna od ustalonej organizacji robót, a szczególnie do używanych pojemników, dlatego warto w niektórych sytuacjach sprawdzać statycznie pomosty i każde punkty konstrukcyjne rusztowań.  W naszym kraju robiono rusztowania murarskie jeszcze do niedawna prawie tylko na kozłach (kobyłkach) z drewna. W nowszych przypadkach kozły drewniane robione są z nóg i kaptura przy użyciu jarzma z prasowanej blachy, bez stosowania gwoździ.

System rusztowań murarskich

Rusztowania powstają z podpórek płaskich, zastrzałów usztywniających w sposób podłużny, płyt pomostowych i poręczy. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Jeszcze inny system rusztowań murarskich wyróżnia się tym, że podczas wykonywania poziomu 3 likwiduje się pomost z poziomu 2 razem z kozłami i tworzy się nowe, wyższe kozły o wysokości 1,5-2,4m, a następnie okrywa się je pomostem. Podczas tak wykonywanej pracy można łatwo zaoszczędzić na deskach, ale jest pewna przeszkoda. Nie same rusztowania, ale i materiały razem z podręcznymi, niezbędnymi przyrządami należy cały czas zdejmować i kłaść na bok.

Aby dostać się do rusztowań da się zrobić na wysokości do 2 poziomu zejście z desek grubości chociażby 38mm z nabitymi listwami 40 X 60mm w odległościach nie przekraczających 40cm.  Jego nachylenie do poziomu nie może przekraczać 30°, a szerokość biegu powinna mierzyć około metr. Odstępy podpór desek w zejściu w rzucie poziomym nie mogą być większe niż 2,5m. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podpórki płaskie

Podpórki płaskie, inaczej ramy to lekkie kratownice z tworzonych gwoździami desek grubości 3cm, a rozpiętości 13,5cm. Krzyżulce oraz słupki składają się z desek pojedynczych, a rygle za to z podwójnych. Ponad górnym ryglem są trzy gniazda do rozłożenia w sposób podłużny. Gniazdo na środku tworzy się przez pionowe usunięcie końców krzyżulców, a gniazda skrajne powstają przez końcówki słupków i przymocowane do rygli krótkie kawałki desek. Ramy przy normalnych obciążeniach ustawia się mniej więcej co 2,5m. Aby jeszcze lepiej je zabezpieczyć, związuje się je drewnianymi zastrzałami, które montuje się przy użyciu przyśrubowywanych klamer. (program egzaminu na uprawnienia)

Podłużnice o przekroju 4,5 X 19,5 cm i długości 5,5 m posiadają przymocowane skrawki łat, które po zamontowaniu oplatają rygle ram. Podłużnica okrywa dwa przęsła rusztowania, a sąsiednie podłużnice kładzie się końcówkami obok w gniazdach na ryglach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com