fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pożarowe bezpieczeństwo w drewnianych konstrukcjach przy zastosowaniu mineralnej wełny

Na terenie Polski  w wielu przypadkach drewnianymi budynkami są jednorodzinne domy. Dane, jakie przedstawia GUS mówią, że choć ich procent jest niewielki, to jednak z roku na rok budownictwo drewniane wzrasta. Drewno stosowane jest nie tylko do wznoszenia szkieletowych domów. Znajduje się one również w każdym budowlanym obiekcie wzniesionym w tradycyjny sposób, jako dachowa więźba. Ważne w związku z tym staje się to, aby dużą uwagę zwrócić na pożarowe bezpieczeństwo budynków. Chcąc je zwiększyć, można zastosować do tego celu izolację w postacie niepalnej mineralnej wełny(uprawnienia budowlane cena) 

Pożarowe bezpieczeństwo w drewnianych konstrukcjach przy zastosowaniu mineralnej wełny
Pożarowe bezpieczeństwo w drewnianych konstrukcjach przy zastosowaniu mineralnej wełny

Stosowanie drewna na budowie

Chociaż drewno jest niepalnym materiałem, w przypadku pojawienia się pożaru zachowuje ono się w dość niecodzienny sposób. Narażona na ogień powierzchnia tworzy zwęgloną warstwę, jaka chronię rdzeń konstrukcyjnego elementu od ognia poprzez spowolnienie procesu penetrowania w głąb drewna. Jednak w związku ze zwęgleniem zmniejsza się przekrój elementu, co prowadzi do zmniejszenia się jego stopnia wytrzymałości. Szybkość, z jaką przebiegnie ten proces w dużej mierze zależy od gatunku zastosowanego drewna oraz od stopnia jego gęstości. Zwęglenie sprawia, że drewno spala się wolniej i dużo mniej gwałtownie, niż inne budowlane wyroby i materiały ze sztucznego tworzywa. Na trwałość drewnianego elementu w ogniu wpływa jego odpowiednie przygotowanie. Drzewo wycina się w konkretnej porze roku, a jego obróbka musi zapewnić mu gładkość konstrukcyjnych elementów. Tarcicę w związku z tym czterokrotnie się struga, a krawędzie tych elementów fazuje się.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Spalanie drewna

Ciepło związane ze spalaniem drewna zgodnie z zapisami w normie PN-B-02852 kształtuje się na poziomie 18 MJ/kg. Wartość ta dotyczy drewna o stopniu wilgotności na poziomie 12%. Kiedy wilgotność wzrasta, ciepło spalania spada. Przy wilgotności ponad 12% zakłada się wartość ciepła 15 MJ/kg. Temperatura związana z zapaleniem się drewna zwykle osiąga przedział od 210 do 350°C. Na ilość wytwarzanego ciepła w czasie spalania wpływa gatunek drewna, jego wilgotność i gęstość. Palność konstrukcyjnego drewna wpływa w bezpośredni sposób na pożarowe bezpieczeństwo budynków, w jakich mieszkają ludzie.  (uprawnienia budowlane testy) 

Bezpieczeństwo pożarowe

Temat związany z pożarowym bezpieczeństwem jest bardzo ważny przede wszystkim dla zamieszkałych budynków. W roku 2021 odnotowano prawie 34 000 pożarów budynków mieszkalnych, gdzie 18 500 miało miejsce w jednorodzinnym budownictwie. Drewno jest naturalnym materiałem. Od wielu lat cieszy się ono popularnością jako materiał budowlany. Ma bardzo dużo zalet, które są niezaprzeczalne. Drewno jest łatwo dostępne oraz proste w obróbce, stanowi naturalny materiał i jest w związku z tym przyjazne dla ludzi, zdrowia oraz dla środowiska. Pomimo tych zalet jednak drewno to palny i łatwo zapalny materiał. Najczęściej klasyfikuje się je jako materiał z reakcją na ogień o klasie D-s2, d0.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com