fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ocieplenie poddasza i dachu wełną mineralną

Poprawne ocieplenie dachu i poddasza jest tak samo ważne, jak termiczna izolacja ścian. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie zaprojektowanie ocieplenia, dobranie do danej przegrody, fachowe wykonanie prac oraz odpowiedzialność wykonawcy oraz projektanta na każdym z etapów tworzenia. Wykonanie dobrego ocieplenia dachu to nie tylko oszczędność w gospodarowaniu energią, ale również wpływa to na trwałość całego budynku. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana izolacja skośnego dachu skutecznie zapobiegnie wykraplaniu się wodnej pary, która może prowadzić do zagrzybienia konstrukcji drewnianej dachowej więźby. To spowoduje pogorszenie się konstrukcyjnych właściwości. Kiedy planuje się izolację skośnego bądź płaskiego dachu, należy uzyskać współczynnik przenikania ciepła nie większy, niż zakłada norma. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Ocieplenie poddasza i dachu wełną mineralną
Ocieplenie poddasza i dachu wełną mineralną

Grubość izolacji

Grubość dachowej izolacji powinna być na minimalnym poziomie 30 cm, a przy energooszczędnych domach grubość ta powinna wynosić 40 cm. Ważną kwestią jest sprawdzenie każdej z budowlanych przegród pod termiczno –wilgotnościowym względem. Należy uwzględnić także jej pełną materiałową charakterystykę. Warto w związku z tym zaizolować lepiej dach, niż wymaga tego obowiązujące prawo. Przyniesie to znaczne korzyści i to w perspektywie wielu lat eksploatowania budynku. Termiczny komfort będzie przez cały rok zapewniony, co wpłynie na niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą, a latem będzie można odczuć przyjemny chłód.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Wełna mineralna na poddasze

Poprawne ocieplenie poddasza mineralną wełną poza skuteczną termiczną izolacją daje także szereg innych korzyści. Poprzez paroprzepuszczalną, niepalną cieplną izolację zapewnia się w mieszkaniach większy stopień komfortu cieplno – wilgotnościowego.  (uprawnienia budowlane 2022) Ryzyko pożarowe w związku z tym jest tu także ograniczone, ponieważ wełnę mineralną klasyfikuje się jako niepalną. W przypadku pojawienia się pożaru, kiedy cała więźba dachowa jest drewniana izolacja mineralną wełną ograniczy rozprzestrzenianie się ognia na inne elementy znajdujące się w budynku. Cieplna izolacja ze szklanej albo skalnej wełny mineralnej pozwala osiągnąć w mieszkaniu wysoki poziom akustycznego komfortu. Izolacja skutecznie wycisza hałasy pochodzące z zewnątrz, np. deszcz uderzający o blachę na dachu.. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Ocieplanie skośnego dachu

Podczas wykonywania izolacji na poddaszu izolacyjny materiał wkłada się pomiędzy przestrzenie krokwi dachowej więźby. Chcąc otrzymać efekt ciepłego oraz energooszczędnego poddasza najlepszym materiałem będzie materiał o dużej sprężystości, jakim jest mineralna wełna. Rozwiązaniem, jakie może być najlepsze to izolacja poddasza dwuwarstwowym ociepleniem z mineralnej wełny na tzw. metodę krzyżową. Po ułożeniu podstawowej warstwy między krokwiami, dodatkowo izoluje się połać pod krokwiami za pomocą drugiej warstwy, która jest prostopadła do pierwszej. W ten sposób uzyskuje się poddasze energooszczędne i ciepłe, o grubości izolacji wynoszącej od 30 do 40 cm.  Jest ono trwałe, skuteczne i wolne od termicznych mostków.  (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com