fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Posadzki i elewacje z kamienia naturalnego

Posadzki i elewacje z kamienia naturalnego

Chociaż bardzo dużo uwagi zwraca się na betonowe posadzki, to jednak większą popularność mają też kamienne posadzki. Stosuje się je przede wszystkim w obiektach o publicznej użyteczności. Ma to związek z tym, że poprawnie wykonana posadzka z odpowiedniego materiału wykazuje się dobrą odpornością na użytkowanie o intensywnym poziomie, nawet przez wiele lat. Kamień, jaki najczęściej stosuje się to granit, którego można zmatowić. To sprawi, że powierzchnia będzie szorstka i trwała, a także odporna na ścieranie. Na posadzce zmatowienie utrzymuje się przez długi czas, dlatego też taka posadzka jest bezpieczna podczas jej użytkowania. Osoba zarządzająca budynkiem może mieć pewność, że taka posadzka zastosowana na schodach nie będzie śliska. Wykończeniem tych podłóg są cokoły, które wykonuje się z takiego samego kamienia. Jest on jednak polerowany. (uprawnienia budowlane kontakt)

Posadzki i elewacje z kamienia naturalnego
Posadzki i elewacje z kamienia naturalnego

Rozwój technologii obróbki kamieni

Rozwijająca się technologia związana z obróbką naturalnych kamieni pozwala na zastosowanie w wewnętrznych wykończeniach kamiennego forniru.  Zwykłe rodzaje kamiennych płytek wymagają posiadania dobrego podłoża oraz mocnych montażowych klejów, ponieważ cechują się one dużą masą. Kamienny fornir, czyli cienka warstwa kamienia stanowi tu idealne rozwiązanie. Okładzina wykonana z forniru sprawdzi się na dużych powierzchniach o nieregularnych kształtach oraz posiadających załamania. Pozyskanie forniru oraz proces związany z układaniem jest skomplikowany i bardzo wymagający, co wpływa na wzrost kosztów. (uprawnienia budowlane 2022)

Okładzina z naturalnego kamienia

Naturalne kamienia bardzo często stosuje się we wnętrzach budynku, najczęściej łącząc je z kamienną posadzką. Za jego pomocą tworzy się lamperie dekoracyjne.  (program egzaminu na uprawnienia)  Pokrywa się nimi również całkowite powierzchnie na ścianach. Podczas układania kamiennych płyt w środku budynku wykorzystuje się wyłącznie technikę związaną z klejeniem płytek. Mając do czynienia z większymi elementami proces klejenia wspomaga się dodatkowo stalowymi kotwami, podobnie jak ma to miejsce w przypadku elewacji. Najczęściej wykorzystuje się ten sam kamień, co do posadzek. Różnica polega jedynie na sposobie wykończenia danej powierzchni. Wypolerowane płyty z wysokim połyskiem kładzie się zwykle na ściany, aby móc łatwo utrzymać je w czystości. (uprawnienia budowlane program) 

Niewentylowane elewacje

W przypadku niewentylowanych elewacji płyty mogą posiadać dużo mniejsze wymiary oraz grubość. Takie płyty mocuje się za pomocą klejowej zaprawy. Większe rozmiary powinno się dodatkowo kotwić, aby pod wpływem drgań nie odspajały się. W tego typu elewacjach zdemontowanie jednego elementu wiążę się z tym, że należy go wykuć. Po wykuciu nie można go ponownie użyć. Stanowi to w związku z tym pewną wadę oraz ograniczenie w ich stosowaniu, mając do czynienia z obiektem, w którym takie prace należy często wykonywać. Taki montaż jednak sprzyja obiektom, które posiadają małą powierzchnię. Można wykonać liczne docięcia oraz dopasowania, w związku z zastosowaniem małych elementów, które łatwo się dopasowują i układają. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com