fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Z jakich materiałów wykonać basen ogrodowy?

Basen ogrodowy to bardzo ciekawe i atrakcyjne rozwiązanie do ogrodu. Dla wszystkich stanowi szczególną frajdę i radość z atrakcji związanych z pływaniem w gorące dni. Niewątpliwie istotny jest rodzaj materiału z jakiego będzie on wykonany.

Przed budową basenu wybiera się jego kształt, wielkość i materiał, z którego będzie wykonana niecka basenowa. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

basen ogrodowy
basen ogrodowy

Praktyczne wskazówki przy budowie basenu

Najczęściej niecki basenowe nie są duże. Bardzo często wybiera się modele o wymiarach 6 do 10 na 3 do 5 m. Trzeba mieć świadomość, że wiąże się to ze sporymi kosztami, tak więc wydatki też mają decydujący wpływ na wielkość basenu. Do pływania wystarczy głębokość półtora metra. Nie da się jednak tutaj skakać do wody. Trzeba mieć świadomość, że im większy basen i jego głębokość, tym większe będą koszty pompowania i filtrowania. Koszt wynikają również z podgrzewania wody. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Bardzo istotne jest wzmocnienie basenu, ponieważ będzie tutaj znajdował się spory ciężar wody. Najczęściej na dnie wykonuje się płytę ze zbrojonego żelbetu.

Czasem też wykonuje się ściany oporowe, jeżeli niecka basenu nie jest wystarczająca sztywna i wytrzymała.

Materiały z których buduje się baseny to tworzywa sztuczne, bloczki betonowe, drewno.

Inwestorzy kupują gotowe niecki wykonane z tworzyw sztucznych. Niektórzy też zamawiają u producentów niecki ze względu na swoje upodobania. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Blisko domu, daleko od drzew…..

Warto pamiętać, że jeżeli basen będzie położonych blisko domu, tym mniejsze koszty poniesione zostaną na wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej. Jest to istotny element podczas budowy basenu. Kolejną ważną wskazówką jest to, aby nie budować basenu blisko drzew, ponieważ  do wody będą lecieć liści oraz robaki. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com