Porządki klasyczne charakteryzują specjalne rodzaje kolumn razem z częściami kompozycyjnymi na nich będącymi. Pojawiły się one w starożytnej Grecji i przez Włochy z niewielkimi modyfikacjami trafiły do naszego kraju, gdzie można je zauważyć zazwyczaj w kościelnych czy konstrukcjach wystawnych, stawianych już od XVII wieku. Porządki wyposażone w moduły i prawidła w stylu barokowym i odrodzenia są używane do tej pory z dużym powodzeniem. (uprawnienia budowlane kontakt)
Modułem porządków kompozycyjnych bywa część niższego przekroju podparcia kolumny. Moduł rozdziela się na kawałki (partes), jakich w porządkach greckich mamy trzydzieści, a rzymskich osiemnaście oraz dwanaście. Odnosząc się do tego kształtowane są każde składowe części porządków i ich ułożenie w stałym, obopólnym stosunku. Pozwala to na wybranie za każdym razem odpowiednich wymiarów dla planowanej konstrukcji niezależnie od jej prawdziwych wymiarów.
Porządki architektoniczne
Filar bez trzonu jest umiejscowiony idealnie na stopniach konstrukcji (stylobat), ze żłobkowaniem (kanele) o obrzeżach pokrywających się. (uprawnienia budowlane 2021) Na 1/3 okazałości występuje delikatne pogrubienie (entazis), a następnie widnieje ścieśnienie w górę. Kapitel, czyli głowica jest zrobiona z poduszki, inaczej nazwanej echinus oraz kafelki – abakus. Gzyms widoczny jest ze wsporami w formie kafelek i wystającym elementem górnym, inaczej sima. Wierzchołek to tympanon w kształcie trójkąta i też posiada gzyms. Jego oprawa jest obłożona monolitem, a pełen porządek to coś w przedziale dwunasty do szesnastu modułów.
Porządek rzymski jest inny niż autentyk względem detali, a zwłaszcza tym, iż kolumna ma bazę i wygląda na węższą, a rosły jest na od siedemnastu do dwudziestu modułów. (uprawnienia budowlane program)
Zgrubienie w filarze żłobkowanym z podstawą zaokrągloną profilowaną nie jest tak duże jak w doryckiej. Kapitel wykonany został z kafelki i obopólnych zwojów w kształcie woluty, czyli ślimacznic. Fryz oraz gzyms upiększony bywa małymi detalami, dentikulami, listkami, perełkami czy wolimi oczyma.
Tympanon w kształcie trójkąta przypomina wyglądem dorycki, a cała jego rosłość to od dwudziestu do dwudziestu-dwóch modułów.
Przypory
Przypory potrafią stykać się od razu do muru albo widnieć złączone jedynie z górnym elementem muru i wezgłowia sklepienia przy użyciu łuków pełzających. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Ten wspomniany jako drugi przykład jest wyróżniający dla architektury gotyckiej we Francji, da się ją też zauważyć w paru kościołach w naszym kraju, mianowicie w kościele świętej Magdaleny we Wrocławiu z XIV wieku. Przypory powiększają się w dół na ukos albo zwieńczeniami. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Attyki
Jest to rozszerzenie kompozycyjne muru zewnętrznego nad gzymsem kończącym, jakie powinno zwizualizować efektowne zwieńczenie od góry podczas okrycia dachu i zrobienia iluzji, że konstrukcja jest bardziej rosła niż faktycznie. Czasem służą one jako murki odgradzające tarasy utylitarne. Eleganckie i estetyczne attyki używano w naszym kraju pod koniec renesansu w miejscowościach takich jak Jarosław, Zamość czy Sandomierz. (program egzaminu na uprawnienia)
Jak nie został użyty dach ze spadkiem w kierunku przeciwstawnym od attyki, wtedy ona komplikuje usuwanie wody czy śniegu, i ochronienie konstrukcji przez zaciekami. Przez to, podczas używania attyki odseparowującej dach ze spadkiem w jej kierunku warto pracę izolacyjne przeprowadzić jak najlepiej się tylko da.