fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Poprzeczna sztywność budynków

Poprzeczna sztywność budynków uzyskiwana jest poprzez stosowanie dwugałęziowych słupów z przewiązkami, które mocuje się w fundamencie. Podłużną sztywność uzyskuje się projektując wiatrowe krzyżulce w 1/3 skrajnych segmentów budynków (nauka do uprawnień budowlanych).

Zasady przy konstrukcyjnych elementach ze strunobetonu

Zasady przy konstrukcyjnych elementach ze strunobetonów obejmują uniwersalność w wykorzystaniu elementów, które pozwalają na tworzenie różnych zestawów budynków. Nie ogranicza się tu podstawowej funkcji budynku. Zasady ujednolicają także przekroje elementów i sprowadzają je do minimum. Ma to na celu umożliwić łatwą produkcję na skład (program na uprawnienia budowlane). Trzecią z zasad jest montowanie na sucho konstrukcji poprzez stosowanie prostych łączników. Mamy tu umożliwioną rozbieralność budynku, a elementy konstrukcyjne z rozbiórki można wielokrotnie wykorzystywać. Mały ciężar elementów umożliwiający poprzeczny ręczny nośny układ szkieletu montuje się z wyżej wymienionych elementów przy pomocy stalowych przegubowych rozbieralnych złączy. Sztywność szklarni w poprzecznym kierunku zapewnią słupki dwugałęziowe, które montuje się na fundamentowej ławie.

Poprzeczna sztywność budynków
Poprzeczna sztywność budynków

Pomniejszenie liczby typów

Zmniejszając liczbę typów można osiągnąć zwiększenie się liczby prefabrykatów w danym typie. W wielu przypadkach stosuje się tu wielkoseryjną produkcję. Koncepcja związana z kompleksowymi elementami niesie za sobą szereg efektów. Mamy tu do czynienia z zastosowaniem 4 lekkich typów, słupowych i belkowych drobnowymiarowych elementów ze strunobetonu i możliwość tworzenia z tych elementów nośnego lekkiego szkieletu. Stosuje się tu proste stalowe złącza. Trzecim efektem jest możliwość wypełnienie szkieletu za pomocą nośnych lekkich prefabrykowanych płyt z miejscowych materiałów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Co powoduje zastosowanie takiego rozwiązania?

Zastosowanie takiego rozwiązania w zasadniczy sposób zmienia metody tradycyjne wiejskiego budownictwa (uprawnienia budowlane – egzamin). W miejsce, gdzie zastosowanie miały pełne grube ściany, lekka szkieletowa konstrukcja przenosi w dachu i w stropach obciążenia, ale też na ścianach. W związku z tym ściany można wykonać z wypełniających nienośnych płyt, gdzie ich grubość ma 10-M4 cm. Konstrukcyjne elementy szkieletów opierają się na modularnej siatce uprzywilejowanych wymiarów w wiejskim budownictwie. Podłużny rozstaw słupów ma 3,0 i 4,5 m a poprzeczny 3,0 4,5 6,0 9,0 12,0 i 15,0 m. Przyjęte wysokości zewnętrznych słupów to 2,7 i 4,5 metrów. Oznacza to, że można wprowadzić tu modularne wysokości zależnie od budynków funkcjonalnych. Przy obliczaniu schematów pod uwagę wzięto otwarte budynki, czyli częściowo otwarte zadaszone, niedocieplone zamknięte i zamknięte ocieplone. Połacie dachowe mają dwa kąty pochylenia 3° przy pokryciu papą i 22° przy pokryciu falistym eternitem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com