Pompa ciepła i jej zużycie prądu
Pompa ciepła to urządzenie, które właściwie w naszym domu najbardziej zużywa prąd. Wielu jednak zastanawia się, jak to wygląda w sezonie grzewczym, kiedy wydajność pompy musi jest znacząco podwyższona? Sprawdźmy, ile kWh zużywa taka instalacja. (uprawnienia budowlane segregator)
Czynniki
Pobór energii w przypadku pompy ciepła jest niezbędny do jej prawidłowej pracy. Nic dziwnego więc, jeśli stwierdzimy, że im bardziej będzie ona wydajna, tym niższy będzie pobór samej energii. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który bezpośrednio wpływa na jej pracę. Wśród innych czynników warunkujących jej działanie jest także zapotrzebowanie energetyczne budynku. Takie zapotrzebowanie samo w sobie jest już zależne od wielu czynników. Są nimi m.in. stopień jego termoizolacji czy też sam metraż. Ma na to wpływ także ilość zużywanej, ciepłej wody oraz to, jaka temperatura jest preferowana w naszym domu. Nie bez znaczenia będzie sam system doboru ogrzewania. Nie da się więc ukryć, że każdy budynek to zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego nie można podać jednej, uśrednionej wartości zużywania prądu przez pompę ciepła. Można natomiast bez problemu wyliczyć, ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej takiego budynku. (uprawnienia budowlane 2022)
kWh a COP
Aby dobrze określić, w jaki sposób uda nam się obliczyć uśrednione, roczne zużycie energii przez pompę ciepła należy wziąć pod uwagę dwa odmienne czynniki. Jednym z nich jest COP. COP jest czynnikiem, który ma wpływ na efektywność grzewczą. (uprawnienia budowlane program) Oznacza on średnie zużycie prądu w stosunku do ilości oddanej energii cieplnej. W praktyce oznacza to więc, że im większy COP tym mniej energii zostaje pobierane przez pompę ciepła. Jeżeli więc przenieść do w nasze realia okaże się, że z każdej 1 kWh pobranej z sieci energii elektrycznej, powstaje od 3,5 do 5,5 kWh energii grzewczej. Drugim z parametrów jest SCOP, który oznacza efektywność. Jest to średni poziom zużycia energii na cały sezon grzewczy lub na cały rok. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile wynosi roczne zużycie energii w związku z działaniem pompy ciepła. Będzie on wynikiem dzielenia zapotrzebowania energetycznego przez współczynnik efektywności. (uprawnienia budowlane kontakt)
Średnie roczne zużycie
W pierwszej kolejności nasze obliczenia musimy rozpocząć od ustalenia, jakie zapotrzebowanie na energię cieplną ma nasz budynek. Dla przykładu, jeżeli dom o powierzchni użytkowej wynoszącej 100 m2, będzie miał zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 70 kWh/m2/rok będzie potrzebował około 7 000 zł kWh energii grzewczej na sezon. Jeżeli przyjmiemy za przykład drugi dom, który będzie miał powierzchnię użytkową 150 m2 i izolację na poziomie 70 kWh/m2/rok to zużyje on około 8400 kWh rocznie. Analogicznie, przy tym samym zapotrzebowaniu energetycznemu budynku wynoszącemu 70 kWh/m2/rok i powierzchni użytkowej domu 200 m2 będziemy mieć do czynienia ze zużyciem około 10 500 kWh energii grzewczej rocznie. Jaki z tego wynik? Przede wszystkim taki, że im gorsza jest izolacja przegród wewnętrznych tym rosną nam poszczególne wartości. (program egzaminu na uprawnienia)