fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Połączenia wykonywane na klej

Błona ze stwardniałego kleju, która pracuje na ścianie ma za zadanie przenieść część siły z jednego elementu na drugi element. Łączenie na klej w żaden sposób nie osłabia tych elementów. Największą zaletą klejenia jest to, że za jego pomocą można utworzyć złożone pręty o najlepszym przekroju (uprawnienia budowlane). Można także wykorzystać do klejenia drewno gorsze jakościowe w miejsca, gdzie jest mniejszy poziom naprężenia. W zależności od poszczególnych klas drewna, wykorzystuje się klejenie poszczególnych elementów. Potrzebując deskę o dobrym stopniu naprężenia, która ma służyć do zginania, należy użyć drewna o III klasie. Aby deska dobrze sklejała się z innymi elementami, nie powinna być grubsza niż 30 mm. Jeżeli zastosujemy cieńsze deski, poniżej 25 mm, koszty wykonania wzrastają, ale zwiększa się wytrzymałość na nacisk.

Połączenia wykonywane na klej
Połączenia wykonywane na klej

Rodzaje klei stosowanych w elementach konstrukcji

Patrząc na stopień eksploatacji możemy wyróżnić klej kazeinowo – cementowy, który jest częściowo wodoodporny, klej kazeinowy i z żywic syntetycznych (program egzamin uprawnienia 2021). Ten ostatni charakteryzuje się dużą wodoodpornością. Należy pamiętać, że każdy klej ma termin przydatności. Zazwyczaj czas ten wynosi 3 miesiące. Klejenie może odbywać się na gorąco, bądź na zimno. Nanosząc klej mechanicznie w warsztacie, używa się do tego maszyny nazywanej walcem gumowym. Każdy klej powinien zapewniać odpowiednią wytrzymałość, a samo klejenie powinno odbywać się pod ciśnieniem wynoszącym 34-6kG/CM. Wartość ciśnienia może być nawet większa. Wszystko zależy od kleju, jaki został użyty.

Konstrukcje klejone

Elementy konstrukcji, które zostały sklejone na zimno powinno trzymać się w zaciskach od 4 aż do 24 godzin. Kiedy kleimy na gorąco, czas oczekiwania wynosi od godziny do trzech (program z aktami na uprawnienia budowlane). Aby rozpocząć prace na klejonej konstrukcji, przy pełnym jej obciążeniu należy wstrzymać się nawet do 14 dni.

Grubość sklejanych desek

Maksymalna grubość desek, które mają być sklejone nie może przekraczać 50 mm. Jest to dopuszczalna granica ze względów technicznych. Jeżeli chcemy zastosować deskę, która ma być elementem wyginanym, jej grubość nie może przekroczyć 1/300 promienia zakrzywienia. Nowo przeprowadzone badania dopuszczają jednak możliwość zastosowania desek, które nie przekraczają grubości 1/200 r. Styki w ściskanej strefie o prostej osi, poza skrajnymi deskami wykonuje się bezpośrednio do czoła. W przypadku styków rozciąganych robi się je na skośny styk o nachyleniu wynoszącym 1:10. Taki rodzaj styku zapewnia jednolitą pracę sklejanych elementów. Niemieckie normy mówią o tym, że rozstaw ściskanych styków nie może wynosić mniej niż 50 cm a patrząc na przekrój, może być tylko jeden ściskany styk. Wszystkie klejone elementy liczy się jako element jednolity (uprawnienia budowlane – egzamin). W obliczeniach należy wziąć pod uwagę współczynnik, który zależy od wymiaru i kształtu danego przekroju.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com