fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycie skośnego dachu

Podczas powstawania projektu budynku należy podjąć decyzję, jakie pokrycie dachu będzie zastosowane. Dotyczy to zarówno modernizowanych obiektów, jak i nowych. Ważna jest tu konstrukcja dachu, a dokładniej, czy posiada on spadki oraz jakie ma otoczenie. , (uprawnienia budowlane kontakt) Najbardziej wymagające i złożone rozwiązanie z pośród wielu, jakie można znaleźć na rynku to skośny dach, nazywany także dachem pochyłym albo spadzistym. Ich kąt nachylenia najczęściej kształtuje się na poziomie 20° do 60°. Im więcej ukośnych płaszczyzn występuje na takim dachu, tym bardziej złożone i skomplikowane będą prace związane z położeniem dachowego pokrycia. Do skośnych dachów najczęściej poleca się materiały, takie jak ceramiczne bądź betonowe dachówki, blachodachówki, bitumiczne gonty, trapezowe albo płaskie blachy, zielone rodzaje dachów czy alternatywne rozwiązania. Nową generacją, która może być zastosowana jako pokrycie dachowe są solarne dachówki i dachy.

Pokrycie skośnego dachu
Pokrycie skośnego dachu

Dachówka esówka

Taki rodzaj dachówki często nazywa się dachówką holenderką bądź przesuwną. Poprzeczny jej przekrój jest podobny do litery S. Za jej pomocą można zmienić rozstaw innych dachówek. (uprawnienia budowlane 2022) Pomoże to uniknąć czasochłonnej pracy oraz nieskutecznych docinek. Przy poszyciach dachowych to właśnie te dachówki są najczęściej wybierane, co wiąże się z dużym poziomem tolerancji w rozstawie łat.

Dachówka karpiówka

Powszechnie stosowane oraz najprostsze rozwiązania związane są z dachówką karpiówką. Jej nazwa wywodzi się od sposobu ich układania na tzw. rybią łuskę. Są to dachówki, których zakończenia są proste, ostre bądź koliste. Nie posiadają one w swojej płaszczyźnie żadnych krzywizn. Dalsze rzędy dachówek montuje się za pomocą przesunięć względem wcześniejszego rzędu. Można je układać także dwuwarstwowo. W takim przypadku pierwszy z rzędów dachówek karpiówek przytwierdza się do łat, a kolejny do rzędu, który został utworzony wcześniej. Bardzo łatwy montaż tego rodzaju dachówek oraz ich dobre sprawdzenie się również przy układach nietypowych w dachowych połaciach sprawia, że są one dobrym wyborem. (uprawnienia budowlane program)

Dachówka mnich – mniszka

Dachówki o typie mnich – mniszka są to dachówki, które wykazują się największą masywnością. Stanowią one jednocześnie jedyny rodzaj dachówek, w których wykorzystywane są dwa rodzaje podstawowe materiału. Zazwyczaj są to korytkowe długie dachówki, które zwężają się w nieznaczny  sposób w dół. Należy układać je w dwie warstwy. Pierwsza warstwa to mniszka, a druga mnich. Mnich pokrywa styk sąsiadujących koło siebie mniszek. W dawnych czasach dachówki mnich – mniszka montowało się przy pomocy zapraw. Obecnie na rynku są dostępne produkty, za pomocą których dachówki mocuje się na druty bądź specjalne rodzaje klamer. Ułatwia to znacznie prace na dachowych połaciach. Jednak duże zużycie materiału patrząc na inne rodzaje dachówek oraz wysoka pracochłonność wpływają na to, że tego typu rozwiązanie wiąże się z dużymi kosztami. Wykorzystuje się je najczęściej przy renowacji  i rekonstrukcji zabytkowych budynków. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com