fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pokrycia dachowe przy użyciu płyt azbestowo – cementowych

Pokrycia dachowe przy użyciu płyt azbestowo – cementowych

Różne ułożenia płyt powodują, że możemy wyróżnić kilka rodzajów pokryć z płaskich płyt: pojedyncze w łuskę, pojedyncze w karo, pojedyncze na łaceniu ukośnym, podwójne rzędowe. W Polsce najczęściej stosowany sposób krycia to pokrycie płytkami w karo. Płytki mają grubość 4 mm (uprawnienia budowlane – egzamin). Są układane na odeskowaniu pełnym, bądź na łatach. Pełne deskowanie, które może czasami być pokryte pojedynczą warstwą papy, ma zastosowanie, gdy chcemy zapewnić dobrą szczelność poddasza i ocieplić je. Ważne żeby zarówno przy deskowaniu, jak i obłacaniu zachować równą płaszczyznę.

płyty azbestowo - cementowych
płyty azbestowo – cementowych

Jakie krycie stosuje się w naszym kraju?

Tak jak wspomniano wyżej, najczęściej stosowanym kryciem w Polsce jest krycie pojedyncze w karo. Ważne aby płytka miała grubość 4 mm. Płytki możemy układać albo na łatach albo na pełnym deskowaniu. Wszystko zależy od tego, na czym nam najbardziej zależy (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Dobre ocieplenie otrzymamy przy zastosowaniu odeskowania. To ważny czynnik, który powoduje, że wiele osób decyduje się właśnie na ten rodzaj krycia. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo ciepła.

Jak rozpocząć krycie?

Proces krycia należy rozpocząć od okapu. Na początku, w dwóch warstwach przybija się krawężniki za pomocą ocynkowanych gwoździ. Pierwszą warstwę kieruje się ścięciami do góry, drugą na dół. W kolejnym etapie przybija się przystawki i wsuwamy pomiędzy nie burzowe spinki ze sterczącymi drucikami. Takie spinki wykonuje się z blachy, która nie ulega korozji albo z miedzianej blachy (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Każdy z drucików ma nałożoną łuskę, a sam drucik zostaje odgięty do dołu. Następnie każdą łuskę i przystawkę przybija się dwoma gwoździami z boku. Tak przytwierdzona płytka jest zabezpieczona przed silnym wiatrem.

Zalety pokrycia płytkami azbestowo – cementowymi

Główną zaletą pokrycia płytkami azbestowo – cementowymi jest ognioodporność. Pokrycie jest także trwałe, co ma związek z wykonaniem go za pomocą dobrej jakości materiałów (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Ile wynosi spadek?

Spadki jakie występują przy tym kryciu są 06H-1,0. Spadki nie mogą być zbyt małe, ponieważ nie będą wtedy skutecznie chronić dachu przed śniegiem, deszczem oraz siłami wiatru. Chcąc uchronić dach oraz cały budynek przed tymi czynnikami, należy zastosować odpowiedni spadek, zgodnie z normami. Kosze dachowe wykonuje się za pomocą blachy. Elementy konstrukcji, takie jak grzbiety oraz kalenice powstają z azbestowo – cementowych gąsiorów. Każdy otwór wykonany w płytkach i gąsiorach należy wykonać w fabryce.

Otwory w płytach azbestowo – cementowych

Jeżeli na budowie okaże się, że w płycie musi być otwór, a fabrycznie go nie posiada, można samemu taki wykonać. Służy do tego odpowiedni sprzęt, taki jak spiczasty młotek, wybijak. Często jednak robiąc samodzielnie otwory materiał ulega uszkodzeniu, i nie nadaje się do użycia podczas prac budowlanych. Warto na etapie zamawiania płyt z fabryki wiedzieć, w jakich miejscach płyta powinna mieć otwór. To zaoszczędzi czas pracowników na budowie a także pieniądze. Materiały budowlane są drogie, więc lepiej nie próbować samemu zrobić otworu. Jeżeli uszkodzimy płytę, nie nada się ona do dalszej pracy i zostanie spisana na straty.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com