fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa konstrukcji dachu, której zadaniem jest ochrona wewnętrznych warstw przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. Oprócz funkcji ochronnej pełni również rolę estetyczną, decydującą o wizualnym odbiorze budynku. Dachy to jeden z najważniejszych elementów obiektów budowlanych, dlatego wiedza na temat ich pokrycia, uszczelnienia i izolacji jest kluczowa dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, takich jak kierownicy budów oraz inspektorze nadzoru inwestorskiego. Z biegiem lat pokrycia dachowe mogą wymagać miejscowych napraw lub gruntownych remontów. Modułowe blachodachówki, układane profesjonalnie, pozwalają na trwałe i estetyczne pokrycie dachu, a odpowiednie zastosowanie membran dachowych, kontrłat, łat i blachodachówek zapewnia właściwą ochronę. Zdarza się jednak, że na membranie mogą pojawić się zacieki, często będące wynikiem nieszczelności w pokryciu, co wymaga szybkiej interwencji naprawczej.

Sposób pokrycia dachowego w zależności od budynku

Istotne jest też dostosowanie pokrycia do funkcji oraz charakteru obiektu. W budownictwie historycznym nie zabrania się zastosowanie blachodachówki czy dachówki cementowej, a jedynie dachówki ceramicznej czy też strzechy. Pokrycie dachu hali przemysłowej dobiera się raczej w oparciu o kwestie ekonomiczne i bezpieczeństwo. Blacha, trapezówka czy gont bitumiczny lub pokrycie poliwęglanowe (zapewniają szybki i praktyczny montaż). Spotyka się też pokrycia gdzie decydująca jest wartość ekologiczna np. w pokryciu z drewnianego gontu czy łupku.

Budownictwo nowoczesne

Najczęściej w obiektach użyteczności publicznej zdarza się też zastosować hartowane szkło. W celu zapewnienia oczekiwanej wartości estetycznej na rynku budowlanym dostępne są różne typy (kształty) pokrycia dachowego m.in. esówka, podwójna esówka, tegalit, mnich-mniszka, dachówka rzymska, celtycka, karpiówka, pokrycie dzikie (układane nieregularnie). W przypadku dachów typu kopertowego czy dwuspadowego konieczne jest też dobranie gąsiora. Powszechnie stosuje się też papę. Stanowią zarówno podkład pod właściwe pokrycie dachowe jak zostać zastosowana jako warstwa wierzchnia.

Pokrycia dachowe – papa

Dużą popularnością wśród pap cieszy się papa termozgrzewalna. Jest to masa bitumiczna z posypką mineralną. Powoduje  rozproszenie padającego na powierzchnię dachu promienie słoneczne. Dzięki czemu całość nagrzewa się w mniejszym stopniu co przekłada się na komfort użytkowania oraz trwałość produktu w okresie eskploatacji. Przy doborze pokrycia dachowego należy także wziąć pod uwagę poza czynnikiem ekonomicznym i estetycznym także takie cechy jak przewodnictwo cieplne i akustyczne materiału. Blachodachówka nagrzewa się błyskawicznie, a w przypadku deszczu praktycznie nie wygłusza dźwięku, w przeciwieństwie do dachówek ceramicznych.

Zielony dach

Niekiedy stosuje się ”zielony dach” czyli warstwę roślinności usytuowanej na płycie żelbetowej gdzie wymagana jest szczególna precyzja wykonania konstrukcji zwłaszcza w kwestii odprowadzania wilgoci i uszczelnienia. Aktualnie nielegalne jest wykonanie pokrycia dachowego z niegdyś powszechnie wykorzystywanego eternitu; okazał się on być szczególnie szkodliwy dla zdrowia oraz środowiska w związku z czym pokrycia tego typu są demontowane tam gdzie jest to możliwe.

Pokrycia dachowe
Pokrycia dachowe

Zacieki na membranie

Wysokoparoprzepuszczalna membrana ma chronić ociepleniową warstwę dachu od zawilgoceń. Pozwala ona jednocześnie przenikać wodnej parze, jaka powstaje na zewnątrz na poddaszu. Nie ma powodów do zmartwień, kiedy pod blachodachówką zaobserwuje się krople wody. Takie zjawisko w szczególności może pojawić się zimą, gdy pod warstwą wierzchnią pokrycia zostają wdmuchnięte drobinki śniegu. Takie skropliny powinny spłynąć poprzez wentylacyjną szczelinę po membranie, aż do okapu. W związku z tym plamy oraz zacieki wody na membranie nie powinny nas niepokoić, ponieważ jest to często bardzo normalne zjawisko. Problem zaczyna pojawiać się wtedy, gdy woda przedostaje się pod nią. Taka sytuacja ma miejsce, gdy montaż membrany był nieodpowiedni. Do takich błędów często dochodzi w punktach newralgicznych na dachu, czyli w lukarnach, koszach, przy kominie oraz w kalenicach.(uprawnienia budowlane segregator)  

Poszerzenie okapu

Zmieniając dachowe pokrycie i chcąc poszerzyć w związku z tym okap o 30 do 40 cm, żeby woda nie ściekała po ścianie często właściciele budynków zastanawiają się, czy takie zmiany wymagają uzyskania pozwoleń albo przeprowadzenia w projekcie zmian. W nowych przepisach wymiana dachowego pokrycia zalicza się do remontowych prac, dlatego też nie wymaga się w związku z tym uzyskiwania pozwoleń ani zgłoszeń. Trzeba jednak spełnić tu jeden z warunków, a mianowicie wolnostojący dom musi być tak zlokalizowany, aby obszar oddziaływania w żaden sposób nie przekraczał obszaru działki. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości warto udać się do odpowiedniego architektoniczno – budowlanego wydziału i poprosić o zakres szczegółowych wymagań.  (uprawnienia budowlane testy) 

Pokrycie dachu warstwowymi płytami

Często chcąc pozbyć się z dachu poszycia sztywnego z desek, na jakim to znajduje się eternit właściciele domów planują pokrycie dachu za pomocą warstwowych płyt stworzonych z poliuretanu. Jedna kwestia jest pewna. Zanim przystąpi się do przeprowadzania na dachu modernizacji koniecznie należy zdjąć eternit. Oczywiście można wykonać pokrycie dachowe warstwowymi płytami, jednak trzeba rozważyć tu kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest to, czy takie rozwiązanie jest akceptowalne pod kątem estetycznych walorów, ponieważ warstwowe płyty przeznacza się zwykle do przemysłowych obiektów. Kolejną kwestią są ogniowe wymagania dla budynku oraz wymagania termiczne. Nie bez znaczenia jest kąt pochylenia połaci oraz zweryfikowanie stanu dachowej konstrukcji. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com