Pojawiające się uszkodzenia w hydroizolacji w gruncie
Naprawa liniowych albo punktowych uszkodzeń hydroizolacji, jakie wykonuje się z masy KMB jest dosyć typowa. Miejsce, w jakim pojawia się uszkodzenie oczyszcza się i w sposób mechaniczny wycina się je. Powłokę przecina się pamiętając, by robić to pod ukosem a nie pod prostym kątem. Kolejno delikatnie i starannie usuwa się uszkodzony hydroizolacyjny materiał. Pod obszarem, jaki został wycięty podłoże starannie oczyszcza się i gruntuje poprzez użycie gruntownika systemowego. Kiedy gruntownik wyschnie w powłoce ubytki wypełnia się masą KMB na grubość, jaka posiada istniejąca powłoka. Odpowiednie uszczelnienie wykonuje się poprzez nałożenia z masy KMB łaty. Z każdej ze stron musi być ona większa o 10 do 15 cm niż uszkodzone miejsce. Jej grubość z kolei musi być zgodna z wymaganiami producenta. (uprawnienia budowlane 2023)
Masa na wilgotnym podłożu
Czasami spotyka się w praktyce działania, takie jak położenie masy KMB na podłożu, które jest zbyt wilgotne. Podczas nagrzania hydroizolacyjnej powierzchni w związku z działaniem promieni UV powstają osmotyczne pęcherze. Nie wolno pod żadnym pozorem ich przebijać. Nie wpływają one zazwyczaj na szczelność danej powłoki. Czeka się, aż temperatura powierzchni obniży się i pęcherze zmniejszą się do minimalnych wymiarów. Dopiero po tym czasie tworzy się kolejne warstwy. Za wczesne przyłożenie kubełkowej ochronnej folii do masy KMB powoduje niekiedy, że następują wgniecenia punktowe i pocienienia powłoki. Masa KMP wykazuje dużą wrażliwość na tego rodzaju uszkodzenia, z tego też względu najlepiej nie używać kubełkowych membran jako ochronne warstwy. Wyjątkiem jest tu specjalny rodzaj kubełkowej membrany z poślizgową warstwą.. (uprawnienia budowlane segregator)
Uszkodzona masa KMB
Naprawiając hydroizolacyjną warstwę jedną z metod jest usunięcie masy KMB, jaka została uszkodzona. Kiedy przygotowanie podłoża i nakładanie masy przeprowadzono poprawnie, usunięcie uszkodzonej masy może zająć dużo czasu. Niekiedy próbuje się nakładać na powłokę pocienioną nową warstwę hydroizolacyjnej masy. Wykonuje się to tak, że w pierwszej kolejności czyści się istniejącą powłokę. Kolejno nakłada się pierwszą z warstw masy KMB tak, aby wystające tzw. kraterki zostały zniwelowane. Wytyczne producenta niekiedy wskazują, czy uszkodzoną powłokę gruntuje się gruntownikiem systemowym. Przeprowadzenie tego zabiegu polega jedynie na wyrównaniu podłoża. (uprawnienia budowlane testy)
Uszkodzona hydroizolacja na styku
Naprawa na styku poziomej izolacji z pionową na fundamentowej ścianie przebiega w następujący sposób. W obszarze stykania się ściany z płytą nakłada się hydroizolacyjny pas, którego szerokość wynosi minimum po 15 cm z każdej ze stron. W środku pasa wtapia się uszczelniającą taśmę. Analogicznie naprawia się uszkodzenia w powłoce pojawiające się w zewnętrznych narożnikach. Różnica polega jednak na tym, że zamiast uszczelniającej taśmy stosuje się też zbrojącą wkładkę. Ideą użycia zbrojącej wkładki polega na wymuszeniu w pewien sposób na wykonawcy odpowiedniej grubości warstwy, jaka ma zostać nałożona. (uprawnienia budowlane cena)