fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pogłos – normy prawne i problemy zdrowotne

Normy prawne

1 stycznia 2018 roku w życie weszła nowelizacja, która określa na nowo warunki techniczne pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnej. Dodana została między innymi norma pogłosowa. Określa ona odpowiednią chłonność akustyczną wspominanych powyżej typów budynków i pomieszczeń. W praktyce zapewnia ona większe koszty budowy i dłuższy czas pracy, który przekłada się na lepsze użytkowanie akustycznie izolowanych terenów. Nie wystarcza już chłonność akustyczna wywodząca się jedynie z umeblowania czy wyposażenia mieszkania. Należy zadbać o specjalne materiały dźwiękochłonne na sufitach czy ścianach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ten aspekt dotyczy nie tylko mieszkań, ale i różnego rodzaju budynków publicznych. Pod uwagę są brane klasy lekcyjne, konferencyjne, hale basenowe, sportowe, szpitale, korytarze szkolne czy biura wielkoprzestrzenne. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pogłos – normy prawne i problemy zdrowotne
Pogłos – normy prawne i problemy zdrowotne

Zastosowanie izolacji akustycznej

Celem dodawania wszelkich elementów zwiększających chłonność akustyki jest ograniczenie poziomu i zasięgu hałasu. W wielu przypadkach ma to również poprawić zrozumiałość mowy (np. w przypadku szkół czy hal). Długotrwałe wystawienie na ciągle dźwięki różnego typu ma negatywny wpływ na  człowieka, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. (program egzaminu na uprawnienia)

Dostosowanie do wielkości/rodzaju

Każdy budynek jest inny, tak samo, jak różne są rodzaje pomieszczeń. Dodatkowo służą do przeróżnych celów. Inny poziom hałasu będzie w domach jednorodzinnych, jeszcze inny w blokach, a taki w szkołach, na basenach, w halach konferencyjnych czy w szpitalach również będzie się od siebie znacząco różnił. W kwestii niwelowanie pogłosu zwraca się głównie uwagę na źródła dźwięków lokalizowane w danym wnętrzu, a nie poza nim. Dlatego dla każdego rodzaju pomieszczeń norma określa minimalną chłonność albo maksymalny czas pogłosu. Dzięki temu każdy wykonawca/inwestor może samodzielnie wybrać rodzaj materiałów. Warto jednak pamiętać, że ograniczając pogłos, warto skupić się na rozmieszczeniu obiektów do tego służących, a nie na ilości. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wpływ dźwięków i pogłosu

W przypadku miejsc użyteczności publicznej mówimy o punktach, w których praktycznie ciągle przebywają użytkownicy. Dlatego  należy zadbać o ich komfort. Stały hałas uprzykrza życie człowieka i przyczynia się do różnych chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dość częstym zjawiskiem są nie tylko bóle głowy, problemy z sennością czy skupieniem uwagi. W takich miejscach jak szkoły czy biura najczęściej pojawiają się zaburzenia słuchu i mowy, które utrudniają komunikację. Przy okazji takie problemy trudno wychwycić, tym bardziej w młodym wieku. (uprawnienia budowlane 2021)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com