Ogród zlokalizowany na płaskim dachu
Na terenie Polski wiele inwestorów coraz częściej decyduje się na budynki, które posiadają dachy dwu albo czterospadowe. Płaskie rodzaje dachów jednak po ich wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu mogą pełnić dodatkowe funkcje, do jakich zalicza się np. funkcje wypoczynkową i rekreacyjną. Przestrzeń znajdująca się na płaskim dachu pozwala na wiele różnych adaptacyjnych możliwości. Zagospodarowanie tej przestrzeni nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem i wymaga w związku z tym dopełnienia wszystkich formalności, jakie są niezbędne. Należy także sprostać kilku wykonawczym wyzwaniom. (uprawnienia budowlane 2022)
Zielony rodzaj dachu
Na płaskim dachu zielona przestrzeń jest bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy dom zlokalizowany jest na działce o małej powierzchni. Zazwyczaj niezagospodarowana przestrzeń na płaskim dachu da się z powodzeniem przerobić na ogród. W praktyce budowlanej jest to coraz częściej stosowany zabieg na dachach budynków w dużych miastach. Na stropodachu można posadzić krzewy, drzewa oraz kolorowe kwiaty. Pamiętać jednak należy o tym, że taki rodzaj tarasu musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia w postaci barierek. Będą one odgradzać krawędź zielonego dachu na budynku. Chcąc, aby ogród na dachu cieszył się funkcjonalnością w deszczowe i upalne dni można zastosować na nim częściowy rodzaj zadaszenia. Architekci zieleni często sugerują, aby wydzielić na dachu kilka mniejszych stref, które przystosowane będą do różnych rodzajów aktywności. (uprawnienia budowlane 2022)
Odprowadzanie z dachu wody
Patrząc na zapisy w polskim Prawie Budowlanym stworzenie na płaskim dachu tarasu traktuje się jako przeprowadzanie generalnego remontu. Wiąże się to z wieloma formalnościami, jakie trzeba dopełnić. Konieczny staje się projekt, pozwolenie na budowę z pozytywną opinią, wykonanie odpowiednich ekspertyz odnośnie wytrzymałości i stanu budynku oraz przedłożenie planu związanego z przebudową danej przestrzeni. Ważne aspekty, o jakich trzeba pamiętać podczas budowy to ciężar, odpowiednie odwodnienie oraz izolacja. Odprowadzanie opadowej wody jest bardzo ważnym zagadnieniem i do niedawna stanowiło to bardzo duży problem. Problem ten rozwiązywali dekarze. Płaskie dachy wymagają tego, aby zastosować specjalistyczne rodzaje wewnętrznych systemów z dachowymi wpustami, które będą odpowiedzialne za zbieranie opadowych wód. Wpusty te podłącza się do adapterów i odprowadzają one deszczówkę za pomocą spustowych rur. (uprawnienia budowlane kontakt)
Zalety płaskiego dachu
Zaletą budowania domów ze stropodachem jest bezpieczeństwo i ekonomia budynku. (uprawnienia budowlane program) Cechują się one dużą odpornością na oddziaływanie sił wiatru, jakie są niekiedy niszczycielskie. Poprawnie zaprojektowany oraz wykonany płaski dach w znaczny sposób może zredukować cieplne straty. Jest to wynikiem zmniejszonej w stosunku do spadzistego pokrycia zewnętrznej powierzchni, która sprawia, że rachunki za ogrzewanie są na niższym poziomie. Wielu inwestorów korzysta dodatkowo z płaszczyzny zadaszenia do montowania słonecznych kolektorów albo fotowoltaicznych paneli. Taki rodzaj dachu pozwala w pełni korzystać ze słonecznego promieniowania przez cały dzień. Stropodach daje też możliwości zaaranżowania wypoczynkowej przestrzeni w postaci zielonych tarasów. (program egzaminu na uprawnienia)