Podziemne garaże z systemami gazowej detekcji
Rozporządzenie odnośnie technicznych warunków, jakie muszą spełniać budynki oraz ich usytuowanie określają konieczność stosowania w podziemnych garażach systemów detekcji LPG oraz CO. Zapisy w rozporządzeniu wskazują, że każdy z podziemnych wielostanowiskowych garażów powinien posiadać na swoim wyposażeniu mechaniczną wentylację, która sterowana będzie detektorami propan-butan oraz tlenku węgla. Montowanie systemu LPG staje się obligatoryjne w garażach, w których dopuszczalne jest parkowanie aut, jakie zasilane są za pomocą gazu propan-butan. (uprawnienia budowlane program)
Detektory od firmy Gazex
Przedsiębiorstwo Gazex opracowało unikatowe, proste i niezawodne w swoim działaniu rozwiązanie, jakie przeznacza się do podziemnych garaży. Tym rozwiązaniem są detektory pochodzące z serii WG.EG. Są to detektory LPG o typie WG-15.EG oraz detektory CO o typie WG-22.EG. W detekcyjnym systemie LPG oraz CO dokonano eliminacji centralki, jako pośredniczącego urządzenia podczas przekazywania sygnału do sterowniczego układu wentylatora. Mając do czynienia z dużymi obiektami systemy do detekcji dzieli się niekiedy na strefy. Każdą strefę obsługuje się za pomocą osobnego wentylatora, albo też niekiedy grupą wyciągowych wentylatorów. Chcąc efektywnie usunąć zanieczyszczenia trzeba zapewnić dopływanie zrównoważone do garażu świeżego powietrza.. (uprawnienia budowlane segregator)
Detektor LPG
Gaz propan – butan wykazuje aż dwukrotnie większą ciężkość niż powietrze. Mając do czynienia z rozszczelnieniem się instalacji samochodowej gazowej będzie on znajdować się przy posadzce. Takie zjawisko doprowadzić może niekiedy do powstania wybuchowej mieszanki gazu z powietrzem, jakie je otacza. Montaż detektora LPG wykonuje się w związku z tym nisko. Znajduje się on zwykle na poziomie około 0,2 metrów tuż nad poziomem posadzki. W związku z taką wysokością detektory narażone są tu na mechaniczne uszkodzenia. W szczególne eksponowanych miejscach dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie ich w rurowe osłony o typie AR-1. Kiedy występuje konieczność dokonywania monitoringu stanu pracy danych urządzeń, w takim wypadku stosuje się systemy cyfrowe przeznaczone do detekcji gazów wraz z adresowalnymi detektorami. (uprawnienia budowlane 2022)
Uzupełnienie detekcyjnego systemu
System detekcji uzupełnia się w ostrzegawcze tablice LED. Są one jednostronne bądź dwustronne. Napisy, jakie umieszcza się na nich informują osoby użytkujące garaż o zagrożeniu, jakie potencjalnie może wystąpić w związku z nadmiernym poziomem stężenia LPG oraz CO. (uprawnienia budowlane cennik) Tablice umieszcza się w garażu wzdłuż alejek, gdzie poruszają się kierowcy, a także przed wejściem do garażu od strony klatki schodowej, bądź od strony wjazdu. Tlenek węgla to bardzo toksyczny rodzaj gazu. Jego poziom gęstości zbliżony jest do gęstości powietrza, jakie je otacza. Do organizmu wnika on tylko przez układ oddechowy. W związku z tym wysokość montażu, jaka jest zalecana w przypadku detektorów CO to 1,8 metrów od poziomu posadzki. Nie powinno się jednak urządzeń tych montować zaraz pod stropem. (uprawnienia budowlane kontakt)