fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Podwieszany sufit na ruszcie

Podwieszany sufit na ruszcie

Proste rodzaje podwieszanych sufitów w niewielkich pomieszczeniach powstają tak, że w pierwszej kolejności do dwóch albo czterech ścian przykręca się profile o typie CD. Ma to miejsce poniżej stropu od kilku o kilkudziesięciu centymetrów.  Dobrą praktyką jest podklejenie ich wcześniej od spodu akustyczną samoprzylepną taśmą. Rozmieszczenie wkrętów ma miejsce nie rzadziej, niż co odległość 62 cm. Przed dokonaniem montażu nośne profile docina się. Powinny być one krótsze o 2 cm, niż odległość, jaka wynosi pomiędzy profilami przeciwległymi o typie UD.  W kolejnym kroku wkłada się je w te profile. W tym miejscu należy pilnować, aby pomiędzy nimi rozstaw nie wynosił więcej od 50 cm. Od góry przykręca się je, albo też łączy za pomocą nitów.(uprawnienia budowlane)  

Podwieszany sufit na ruszcie
Podwieszany sufit na ruszcie

Konstrukcja stalowa

Stalową zasadniczą konstrukcję tworzy się przy zastosowaniu profili o typie D. Podwiesza się je do stropu na specjalnych regulowanych wieszakach bądź uchwytach. Do stropowych drewnianych belek wieszaki przykręca się samonawiercającymi wkrętami. W przypadku betonowych bądź gęstożebrowych stropów łączenie odbywa się poprzez plastikowe kołki i wkręty. Wieszaki rozmieszcza się w rzędach równoległych. Do wieszaków montuje się profile. Profilowe końcówki CD wsuwa się do profili o typie UD oraz podczepia do wieszaków, bez zastosowania łączników dodatkowych. Poziomowanie rusztu odbywa się poprzez regulację położenia wieszakowych ramion. (uprawnienia budowlane segregator)  

Podwieszany sufit z samonośnym rusztem

Samonośny ruszt przy suficie podwieszanym tworzy się bez wieszaków w pomieszczeniach, których wymiary nie wynoszą więcej od 4 metrów. W tym wypadku profile CD wkłada się w profile UD, jakie przykręcone sią do ścian. Przymocowuje się je za pomocą wkrętów bądź nitów. W związku z tym okładzina może wpłynąć na obniżenie pułapu w danym pomieszczeniu tylko o 6 cm. Mając do czynienia ze zwykłym podwieszanym sufitem długość noniuszowego wieszaka wynosi w przedziale od 11 do 15 cm. Pamiętać należy w tym miejscu, że samonośny ruszt cały sufitowy ciężar przenosi na ściany. Z tego względu nie poleca się montowania go przykładowo między dwiema szkieletowymi działowymi ściankami, które są wiotkie.  (uprawnienia budowlane testy) 

Wełna między profilami

Mając wełnę o grubości wnoszącej 4 cm, rozpiętość dopuszczalna profili jest mniejsza mniej więcej o 25 do 35 cm, tak jak ma to miejsce w przypadku zastosowania profili o identycznej wysokości mocowanych w sposób pojedynczy, bez nośnych profili. W związku z tym zamiast zajmować się budową skomplikowanego rusztu można zastosować specjalne plastikowe kołki posiadające tarcze, których średnica wynosi 6 cm albo 12 cm. W tym wypadku tarcze osadzone są na pręcie gwintowanym, jakie wkręca się w kołki wsadzone do otworów i wcześniej nawiercone w danym stropie. Płyty zostają przykręcone do tarcz. Pręty gwintowane z kolei stwarzają możliwość w precyzyjny sposób wypoziomowania tarcz oraz odsunięcia od stropu okładziny na odległość wynoszącą maksymalnie do 20 cm. Stosując firmowe przedłużające elementy odległość ta może wynosić nawet 55 cm. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com