fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie dźwiękochłonnych materiałów w pomieszczeniach

Ścienne dźwiękochłonne panele mogą stanowić pokrycie na całkowitej powierzchni ścian, od podłogi aż po sufit. Stosuje się je jednak najczęściej na fragmentach, w których wykazują największą skuteczność. Patrząc pod kątem użytkowym preferuje się zwykle panele stosunkowo cienkie, których grubość wynosi od 4 do 5 cm. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju ustroje posiadają słabe dźwiękochłonne własności przy niskim stopniu częstotliwości. W związku z tym instaluje się je na ruszcie dodatkowym, jaki wypełnia się z płyt ze szklanej wełny na grubość 40 do 50 cm. Tak pogrubiony ścienny ustrój pozwala aż czterokrotnie zwiększyć pochłanianie dźwięku przy paśmie wynoszącym 125 Hz. (uprawnienia budowlane)  

Stosowanie dźwiękochłonnych materiałów w pomieszczeniach
Stosowanie dźwiękochłonnych materiałów w pomieszczeniach

Podwieszane dźwiękochłonne sufity

Dźwiękochłonne podwieszane sufity montuje się na ruszcie stalowym. Jest on instalowany z zachowaniem odpowiedniego do sufitu dystansu i wynosi zazwyczaj 20 – 50 cm. To sprawia, że obniża się wysokość danego pomieszczenia i można ukryć w nim instalacje. Dostęp do nich jest nadal łatwy po zdemontowaniu paneli. Tego rodzaju instalacja pozwala na większe możliwości związane z kształtowaniem dźwiękochłonnych własności sufitu. Obecność powietrznej pustki powoduje, że montowane na podwieszanych sufitach nawet cienkie dźwiękochłonne płyty posiadają lepsze pochłanianie przy niskim poziomie częstotliwości, niż w przypadku płyt montowanych w bezpośredni sposób do stropu. (uprawnienia budowlane segregator)  

Okładziny dźwiękochłonne stropów

Płyty dźwiękochłonne posiadające grubość wynoszącą kilka centymetrów montuje się w bezpośredni sposób do stropowej powierzchni. W związku z tym nie traci się tu dużo na wysokości danego pomieszczenia, a wykonując odpowiednie docięcie płyt dopasować można je do istniejących już natynkowych opraw. Rozwiązanie to jest więc wygodne, jeżeli chcemy zaadaptować akustycznie istniejące już wnętrza. Posiada ono niestety także wady. Płyty montuje się bez powietrznej wpustki i dlatego też posiadają one słabe dźwiękochłonne własności przy niskim poziomie częstotliwości. Im płyta jest cieńsza, tym własności w pasmach częstotliwości od 125 do 250 Hz są gorsze. Szczególnie można odczuć tą wadę w pomieszczeniach, jakie przeznacza się do słownej komunikacji, gdzie wymaga się ograniczenia związane z czasem pogłosu w paśmie wynoszącym 125 Hz. (uprawnienia budowlane testy) 

Wolno wiszące dźwiękochłonne elementy

Dźwiękochłonne płyty wiesza się też niekiedy osobno pod stropem, zachowując przy tym odstępy. Taki montaż pozwala na więcej swobody podczas projektowania pomieszczeń. Montowane pod stropem instalacje widoczne są w przerwach występujących między panelami. Panele z kolei mogą pozostać czyste, być wolne od oświetleniowych opraw nawiewów, czujek, głośników itp. Kiedy dźwiękochłonne płyty zawieszone zostają blisko siebie, a przerwy między nimi wynoszą kilka centymetrów, w takim wypadku cały układ posiada podobne dźwiękochłonne właściwości jak pełny podwieszony sufit, jaki wypełniony jest takimi samymi panelami. Z kolei, gdy odstępy między panelami wzrastają, akustyczna chłonność w całym układzie maleje. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com