Podbudowanie stopy fundamentowej przez jej poszerzenie i pogłębienie
W przypadku podbudowania stopy fundamentowej nie należy stosować metody odcinkowego podbijania stóp metodą szybów, nawet jeżeli chodzi o te o większych wymiarach. Na czas podbudowy fundamentu należy całkowicie odciążyć stopę fundamentową (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).
W momencie, kiedy stopa i słup będą zwisać, można się podkopać i podbetonować stopę fundamentową. W konstrukcji żelbetowej stropu nad słupem i w wyższych kondygnacjach mogą wystąpić szkodliwe odkształcenia. Dzieje się to na skutek odkształceń i osiadania konstrukcji odciążającej. Żeby do tego nie doszło, to elementy, które podpierają strop, montuje się na dźwignikach śrubowych. Jeżeli są one poprawnie podkręcone, to można rektyfikować pojawiające się odkształcenia.
Wyżej wymienione metody wzmocnień fundamentów są idealne do zastosowania w budynkach. Jeżeli odpowiednio się je przekształci, coś z czymś się połączy, to są one odpowiednie w trakcie robót zabezpieczających fundamenty innych budowli.
Można spotkać się z dużą różnorodnością warunków. W związku z tym nieczęsto jest konieczne indywidualne podejście do każdego przypadku. Ustala się wówczas najbardziej racjonalne sposoby wzmocnienia, zabezpieczenia czy odbudowania starego fundamentu. Ważne jest wtedy doświadczenie praktyczne. Pozwala to na wybór właściwego sposobu dla robót i bezpiecznej realizacji. Warto poprosić o przykłady wykonanych zabezpieczeń fundamentów. W trakcie podejmowania decyzji o wyborze metody i opracowania projektu, należy wziąć pod uwagę konieczności zagwarantowania nienaruszalności, bezpieczeństwa i stateczności górnych partii budowli w okresie przebudowy fundamentów. W tym celu wykorzystuje się okresowe lub trwałe wzmocnienia. Są to ściany, które mają różne podparcia, tymczasowe zastrzały usztywniające konstrukcję czy odciążające podparcia stropów (uprawnienia budowlane). Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję budowli, zwłaszcza pod kątem:
– zmian w istniejących pęknięciach,
– odkształceń pionowych i poziomych poszczególnych elementów i całego obiektu,
– jego osiadania i ewentualnego pojawienia się nowych rys.
Odkształcenia budowli
Jeżeli stwierdzi się, ze budowla jest uszkodzona lub odkształcona w jakiś sposób, konieczne trzeba zastosować środki zaradcze. Mają one za zadanie zabezpieczyć konstrukcję budowli.
Przykład:
Na sześciokondygnacyjnym budynku szkieletowym nadbudowano dwa kolejne piętra. Wykorzystano stropy żebrowo – płytowe, przy siatce słupów 7,2 x 6,5 m. Wysokość kondygnacji jest równa 4,5 m, a obciążenie zmienne wynosi 500 kg/m2. Konieczne okazało się wzmocnienie słupów płaszczem żelbetowym oraz sprawdzenie stóp fundamentowych. Początkowo określono, że nacisk na grunt wynosi 2 kg/cm2. Wówczas stopy fundamentowe były w kształcie kwadratu o wymiarach 3,4 x 3,4 m. Po przeprowadzeniu badań kontrolnych okazało się, że można zwiększyć naprężenia dopuszczalne dla gruntu o 0,5 kg/m2. Siła przekazywana na grunt po nadbudowie była równa P = 322 T. Wówczas konieczne było powiększenie boków stopy o 0,2 m. Stopę można było wykonać w inny sposób (program na uprawnienia budowlane).
W sytuacji, kiedy stopa fundamentowa będzie odkopana do poziomu posadowienia, należy zagęścić podłoże gruntowe na obwodzie stopy. Polega to na mocnym wbiciu warstwy żwiru lub tłucznia przy użyciu ręcznego ubijaka. Ma to na celu ochrony poszerzonego fundamentu przed osiadaniem.
Beton, który otula zbrojenie słupa, odkuwa się na wysokości podwyższonej stopy pod kątem 45o. Powierzchnie boczne stopy trzeba nadkuć w celu poprawy przyczepności części dobetonowanej do istniejącego fundamentu. Zbrojenie dobetonowanej części stopy montuje się w momencie dospawania uzupełniającego zbrojenia słupów w ich dolnej części do prętów pionowych, które są zakotwione w stopie. Następnym krokiem jest zespawanie poziomych prętów obwodowych, żeby utworzyły one zamknięte ramki. Następnie należy umyć powierzchnie stykowe starego betonu z nowym. Najlepiej wykonać to strumieniem wody pod ciśnieniem. Po tym procesie należy dobetonować stopę do nowych wymiarów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).