fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Właściwości żelbetu jako materiału budowlanego

Żelbet, czyli żelazobeton, to beton wzmocniony zbrojeniem w postaci prętów, linek lub siatek ze stali. Wynalazek pojawił się w budownictwie w połowie XIX wieku. Komplementarność betonu ze stalą jest możliwa dzięki poszczególnym cechom tych dwóch materiałów budowlanych. W konstrukcji żelbetowej beton i zbrojenie współpracują ze sobą przenosząc naprężenia ściskające i rozciągające. Beton jest materiałem budowlanym wysoce odpornym na ściskanie, jednak cechuje się niską odpornością na rozciąganie. Stal zbrojeniowa cechuje się za to wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Oba materiały budowlane działają wspólnie uzupełniając się i pomagając sobie w przenoszeniu obciążeń. (uprawnienia budowlane egzamin ustny)

żelbet
żelbet

Cechy charakterystyczne żelbetu

Żelbet jest  stosowany w miejscach, które narażone są na rozciąganie lub duże obciążenia. Do właściwości żelazobetonu należy również ogniotrwałość. Beton jest materiałem niepalnym, więc pełni funkcję ochrony stali przed działaniem ognia. Oba materiały cechuje wysoka przyczepność, co pozwala na ich współpracę. Stalowe pręty są dodatkowo żebrowane, aby tą przyczepność zwiększyć. Przyczepność wzmaga również występujący podczas wiązania skurcz betonu, który powoduje zaciskanie się stali w wiązanym betonie. Przez właściwość stali zbrojeniowej jaką jest możliwość gięcia, żelbet ma również możliwość dowolnego kształtowania elementów. Stal używana w zbrojeniu betonu dzieli się na różne klasy, ze względu na jakość stali oraz powierzchnie prętów. Przeważnie do żelbetu używa się stali niskowęglowej lub niskostopowa, która jest odporniejsza na korozję. Beton jednak dodatkowo stanowi ochronę stali przed działaniem wilgoci i wody. Żelbet jest bardzo trwałym materiałem budowlanym, jego trwałość ocenia się na 60 do 150 lat.(program z pytaniami na egzamin z uprawnień budowlanych)

Wykorzystanie żelbetu

Konstrukcja z żelbetu jest monolityczna i pracuje w naturalny sposób, przykładem tego są betonowe stropy monolityczne zbrojone stalowymi prętami. Beton i stal charakteryzują się podobnym współczynnikiem rozszerzalności termicznej, co pozwala im na wspólną pracę w przenoszeniu obciążeń bez zakłóceń związanych z reakcją na różnice temperatur. Żelbet cechuje się również sztywnością konstrukcji, notowane są jedynie bardzo niewielkie ugięcia na skutek dużego ciężaru. (uprawnienia budowlane o egzaminie)

Wszystkie te korzystne właściwości żelazobetonu powodują, że jest on w dzisiejszych czasach często stosowanym materiałem budowlanym. (uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com