Opracowanie płaszczyzny nasypu
Opracowanie płaszczyzny nasypu musi zostać dopasowane do umieszczenia wiaduktu. (uprawnienia budowlane 2021) Musi być ono w wiaduktach miejskich i tych poza miastem. Zależy ono od rozmieszczenia obszaru wokół mostu. W miastach nie ma za dużo obszaru na duże nasypy, odchylenie ich musi być więc jak największe, a nasypy dobrze usolidnione albo w pełni usunięte przez umieszczenie murów oporowych, jakie podtrzymują nasypy. Patrząc na wymagania użycia obszaru, skarpy nasypu są rozbieżnie wzmacniane, odarniowane i kołkowane. Obrukowanie nasypów otoczkami bywa już niepotrzebne, bo przez duże powiększenie finansowe da się otrzymać o wiele lepsze rezultaty okładając nasypy kaflami z betonu. Tam, gdzie nie widać potrzeby oszczędzania punktu zajmowanego przez nasypy, najlepiej będzie architektonicznie okryć wszystko zielenią. W opracowaniu przyczółków warto patrzeć na:
-wymiary przyczółki, ich stosunków do siebie nawzajem i reszty elementów mostu,
-nawierzchni murów przyczółki. (uprawnienia budowlane kontakt)
Zwężenie muru
Pierwsza rola skupia się na odpowiednim doborze stosunku rosłości, rozpiętości oraz długości przyczółki. Jak most nie jest zbyt rozpięty, to rola skupia się na określeniu odpowiedniego stosunku długości do rosłości widocznych murów przyczółki. Jak jeśli rozpiętość mostu bywa duża, to warto poza tym spojrzeć na stosunek rozpiętości do rosłości frontowego muru. Razem z rozpiętością mostu zmienia się widocznie oświetlenie nawierzchni poniżej mostu. Nawierzchnia ta bywa mniej oświetlona, jak rosłość bywa niższa. Jak stosunek rosłości do rozpiętości przyczółki bywa znikomy, to środek pod mostem w łatwy sposób ulegnie zmoczeniu i ubrudzeniu. (uprawnienia budowlane program) Przez to w rozpiętych mostach w miastach, poleca się oddzielenie mostu na kawałki przęsła umieszczone równo w pewnych odległościach i utrzymujące drogi albo tory w różne strony. Światło dzienne oświetla przestrzeń poniżej mostu, a nawet pozwala na umieszczenie do niej zieleni.
Opracowanie architektoniczne
Do opracowania architektonicznego warto odpowiednio pokazać ławę łożyskową i mur frontowy nad ławą. W tym wymogu najważniejszą rzeczą bywa użycie odpowiednich stosunków rozmiarów, rosłości muru frontowego do rozpiętości ławy łożyskowej i do rosłości widocznego elementu frontowego muru przyczółki. Nie jest w porządku, jak te rozmiary nie są ze sobą zestawione odpowiednio. Poleca się rozłożyć ławę łożyskową nad skarpą nasypu przed przyczółkiem, bo wtedy nie będzie rzucać się w oczy zazębienie. Kiedy ława rozdziela rosłość przyczółki nieodpowiednio, będzie lepiej ją osłonić murami bocznymi. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Inną metodą będzie pomniejszenie murów przyczółki poniżej ławy łożyskowej tak, by brzegi muru frontowego szły aż do gruntu przed samym przyczółkiem. W widocznej partii przyczółki zostaje przez to widoczny mur podłożyskowy i mur frontowy to jedna całość z murem frontowym i skrzydłami. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Takie rozmieszczenie bywa zgodne z dwoma rolami budowlanymi przyczółki: transport mas przęsła i transport napierania nasypu.
Nasyp
Plan nasypu zyskuje na wyrazistości poprzez sfinalizowanie poziomymi ławami każdego nacięcia nawierzchni nasypu z płaszczyznami przyczółek. Dopasowanie formy nasypu do formy przęseł oraz podpór skupia się zwłaszcza na doborze odpowiedniego odchylenia nasypu. Nasypy delikatnie odchylone powiększają stosunek długości do rosłości murów przyczółki. Skarpy strome pomniejszają ten stosunek. Kolejną częścią wpływającą na te proporcje bywa rozpiętość ławy kierującej się do nasypu do muru przyczółki. Od tego zależny bywa kształt architektoniczny. Ich dobór bywa ważny podczas rozwiązań architektonicznych. (program egzaminu na uprawnienia)