fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Planowane zmiany w prawie budowlanym

3 kwietnia 2019 roku minister Jerzy Kwieciński wraz z Ministerstwem do spraw Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało zmiany w prawie budowlanym. Jest to bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którzy posiadają uprawnienia budowlane, bądź też zamierza je nabyć (uprawnienia budowlane 2021).

Planowane zmiany w prawie budowlanym

Jakie są cele zmian w prawie budowlanym?

Podstawowymi celami, jakie mają zostać osiągnięte to przyśpieszenie całego procesu dotyczącego inwestycji oraz zracjonalizowanie kosztów po stronie inwestora. Cały proces inwestycyjny ma przybrać bardziej uproszczoną formę i zapewnić dużo większą stabilność podczas rozstrzygnięć. Kryptonim zmian nosi nazwę #DobrePrawo (program z aktami na uprawnienia budowlane). Przepisy mają pozytywnie wpłynąć na dokonywanie wszelkich zmian w projektach. W związku ze zmianami w ustawie projekty będą mogły zostać „odchudzone”, a bezpieczeństwo przeciwpożarowe ulegnie wzmocnieniu. To duże zmiany, które musi przyswoić każdy, kto ma uprawnienia budowlane lub niebawem podchodzi do egzaminu.(program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Zmiany w budownictwie jednorodzinnym

Zgodnie z nowymi przepisami, inwestor nie będzie musiał zgłaszać do organu zajmującego się nadzorem budowlanym rozpoczęcia robót na budowie, a po ich zakończeniu nie będzie konieczności przedstawiać organom dziennika, protokołów dotyczących badań, odbioru przyłączy. Wyjątkiem ma być tylko wykonanie badania instalacji gazowej pod względem szczelności (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Walka ze smogiem

Wprowadzone zmiany mają dotyczyć także kwestii smogu. Podczas wykonywania instalacji gazowej nie trzeba będzie występować z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że zostanie to zgłoszone wraz z projektem. Projektant będzie mógł potwierdzić, czy można wykonać przyłącze w budynku do sieci ciepłowniczej. W przypadku, gdy inwestor chciałby zamienić sieć ciepłowniczą na stałe paliwo, musi w tym wypadku wystąpić o zmianę w pozwoleniu na budowę.

Korzyści dla inwestora

Nowe przepisy umożliwią łatwiejszą pracę dla projektanta. Zmniejszenie zawartości projektu spowoduje, że projektant szybciej go opracuje. Korzyści osiągnie także inwestor. Poza mniejszym ryzykiem finansowym, będzie mógł na bieżąco aktualizować techniczne projekty w trakcie wykonywania prac na budowie i będzie mieć także możliwość dzielenia prac projektowych na poszczególne etapy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com