Cały plan montażu
Cały plan przeprowadzenia montażu musi posiadać:
-przewóz i przechowywanie prefabrykatów,
-plan montażu,
-informacje podstawowe i opis konstrukcji, (uprawnienia budowlane kontakt)
-reguły BHP,
-opis warunków obszaru,
-rozpiskę maszyn montażowych i wyjaśnienie czemu z nich chcemy korzystać,
-opis projektu montażu,
-prefabrykaty,
-miejsce na montaż w zimę,
-opis sposobu montowania,
-technologię montażu różnych części,
-kolejność prac montażowych. (uprawnienia budowlane 2021)
Prace montażowe
Przeprowadza się je patrząc na plan przeprowadzenia prac, jaki wyjaśnia metodę montażu i jego przebieg. Bywa on szczególnie niezbędny w przypadku montażu z tak zwanych kół, gdzie przydatna będzie synchronizacja transportu z montowaniem. Montaż potrafi być robiony sposobem kolejnym, mieszanym lub równoczesnym. (uprawnienia budowlane program)
Sposób kolejny, jak nazwa wskazuje, składa się na kolejne umieszczanie różnych typów części. Pozwala to na zestawienie udźwigu przyrządów do masy części i upraszcza rektyfikację umieszczenia montowanych części, ale zwalnia zaczęcie prac wykończeniowych. Montaż równoczesny skupia się na rozmieszczaniu konstrukcji etapami. Przy użyciu jednego dźwigu mocuje się części masywne i te lekkie. Zmiana rozmieszczenia części bywa właściwie niemożliwa, ale prace wykończeniowe da się przeprowadzać na równi z montażowymi. Zwykle używa się montażu mieszanego. W nim, zaczyna się od rozmieszczania części głównych, czyli przykładowo filary szkieletu, a po ich wyrektyfikowaniu, w tym samym czasie mocuje się resztę części. Metoda ta łączy plusy dwóch poprzednich i ich nie duże minusy. Odpowiedni przebieg montażu potrzebuje rozdzielenia konstrukcji na użytki pracownicze. Warto je tak obmyślać, żeby podczas dnia układana była część budowli, która potrafi stać na własną rękę.
Łączenie części przez spawanie
Jest to możliwe w temperaturze nie spadającej niżej minus pięć stopni Celsjusza. W temperaturze powyżej, da się spawać, ale z pamiętaniem o osłonach na wiatr i z posiadaniem warunków do wolnego ostygania spawów. Przydadzą się do tego promienniki podczerwieni, właściwie grzejniki i nagrzewnice. W temperaturze niższej niż – 10°C, warto zaprzestać wszelkich prac spawalniczych. Przez niszczące działanie mrozu na beton warto je chronić w każdych miejscach wśród części prefabrykowanych do momentu osiągnięcia najwyższej odporności. Odpowiednie wyniki da nam elektronagrzew. Robi się tak, że w złączu używa się zbrojenia jako jedną elektrodę, a odpowiednio ułożony nadprogramowy drut stalowy – jako elektrodę. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Elektrody
Obydwie elektrody zestawia się do przewodów napięć nie przekraczających 120 V prądu niezmiennego, jaki uzyskuje się poprzez użycie prostowników podłączonych do sieci normalnej. Używanie nagrzewania prądem potrzebuje stworzenia odpowiedniej instalacji i przebiegu pracy, odpowiednich uchronień i nadprogramowego zaopatrzenia robotników w odpowiednie stroje, buty, rękawice. W przypadku okresu wilgotnego, nagrzewanie elektryczne na dworze musi zostać zapauzowane. Nie da się ingerować w części ze śniegiem czy lodem. Tak samo punkty, na jakich będzie robiony montaż warto wcześniej wyczyścić. Mieszankę betonową albo zaprawę warto przewieźć jak najkrótszą trasą w specjalnych skrzynkach uchronionych przed straceniem wysokiej temperatury. Mieszanka z ciepłymi tworzywami musi być przewożona w skrzynkach mocno domkniętych. Węzły oraz spoiny, w jakich beton albo zaprawa nie jest ważna, da się przeprowadzać nawet w -10’C. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Dodatki chemiczne
Dochodzi do tego używanie dodatków chemicznych, jakie sprawiają że wiązanie i stygnięcie zachodzi prędzej. Składniki betonu albo zaprawy muszą zostać grzane do takich stopni, żeby po zapełnieniu styków beton czy zaprawa posiadały temperaturę +10°C. Węzły i spoiny, w jakich beton albo zaprawa razem ze zbrojeniem grają rolę budowlaną, da się zapełnić w temperaturze nie mniejszej od pięciu stopni, ale warto pamiętać, by prefabrykaty nie były mocno ochłodzone. Zapełnianie węzłów oraz spoin w temperaturze ujemnej da się przeprowadzać jedynie w przypadku, kiedy nagrzewa się prefabrykaty przy skorzystaniu z odpowiednich do tego narzędzi, czyli nagrzewnic czy grzejników. (program egzaminu na uprawnienia)