Piłowanie ręczne
Na budowie drewno do cięcia umieszcza się na kozłach albo przygotowanych do tego miejscach. W ciesielniach korzysta się z przyrządów o nazwie strugnice stolarskie. Drewno do cięcia zamieszcza się w zaciskach, a jak chcemy ciąć podłużnie to umieszczamy je na stoliku i zaciskamy wśród imaka i zaciskiem z tyłu. Pełno luk w kaflu strugnicy pozwala na umieszczenie imaka w przeróżnych pozycjach. (uprawnienia budowlane kontakt)
Teraz piłowanie ręczne bywa zamienia na mechaniczne. Na budowach używa się pilarek tarczowych, jakie umieszczone są na malutkim stoliku, żeby w prosty sposób dało się je transportować. (uprawnienia budowlane 2021) W ciesielniach pilarki posiadają masywne korpusy. Niezmiernie wygodne do korzystania z nich na budowie bywają tarczowe pilarki ręczne. Cięcie mechaniczne potrzebuje o wiele mniej czasu i zaangażowanie cieśli, co widocznie polepsza aktywność roboty. Napęd ręcznych przyrządów zmechanizowanych bywa tylko elektryczny. Wszystkie narzędzia posiadają osobisty silnik przypięty do sieci. Powoduje to duże niebezpieczeństwo dla pracownika, jakiemu zagraża uszkodzenie skóry poprzez zęby piły oraz porażenie prądem.
Piły poprzeczne
Piły poprzeczne posiadają łukową linię uzębienia. Piłą zajmuję się dwóch robotników. Żeby piłą o rozciągniętym brzeszczocie potrafiła działać jedna osoba, warto brzeszczot naciągnąć poprzez ramkę czy kabłąk. Piły takiego typu posiadają zamienia brzeszczoty o rozbieżnym uzębieniu i rozpiętości, więc potrafią nadać się do każdego typu cięć. Z pił naciągniętych zazwyczaj korzysta się z piły ramowej, jaka zrobiona jest z ramy z drewna oraz brzeszczotu. Brzeszczot piły ramowej potrafi być albo rozpięty albo wąski, wiec są używane do przeróżnych czynności. (uprawnienia budowlane program)
Dbałość o piły, skupia się zwykle na ich zaostrzeniu. Ostrość piły jest głównym aspektem prawidłowego jej przebiegu. Piły zaostrza się trójkątnym pilnikiem, po umieszczeniu brzeszczotu w imadle, tak żeby się nie ruszały. W trakcie ostrzenia trzeba pamiętać, aby nie zmienić przypadkiem kształtu zębów czy kątów. Żeby brzeszczot podczas nacinanie drewna nie zaciskał się, zęby piły odchyla się w różne strony. Na to potocznie mówi się rozwieraniem zębów piły.
Cięcie ukośne
Piły to przyrządy niezmiernie wydajne, które potrzebują dokładnej dbałości. Zanim uruchomimy je, warto skontrolować poprzez ręczne obkręcenie wałem silnika czy kręci się on bez problemowo, czy przyrząd skrawający jest dobrze umieszczony i czy kabel elektryczny nie jest zniszczony. Kontroluje się też gniazdo wtykowe, do jakiego podpina się przyrządy, czy jest odpowiednio osadzone. Przyrządem tnącym bywa tarcza okrągła o zębach normalnych bądź wybranych specjalnie do danego cięcia. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Tarcze bywają umieszczone od razu na wale napędzanym przy użyciu przekładni poprzez silnik. W piłach ręcznych, tarcza jest ochraniana od góry sztywną zasłoną, a od drugiej strony ruszającą się, którą przesuwa się podczas obcinania drewna. Działanie piłą ręczną po powierzchni drewna ułatwiają sanki, przyczepione do silnika tak, że da się je rozstawiać pod rozbieżnymi kątami do tarczy i na jakich chcemy poziomach. Pozwala to na cięcie na skos. Taka piła posiada wielkie zainteresowanie w przypadku cięcia podłużnego, ukośnego oraz porzecznego, jak też do robienia nacięć wgłębień czy przylg. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Taśmówka ręczna
Jest to typ piły mechanicznej. Przydaje się ona zazwyczaj do podłużnego cięcia krzywoliniowego, przykładowo wydrążania krążyn. Przyrządem tnącym jest w tym przypadku taśma uzębiona, jaka tworzy pełen, nieotwarty obwód. (program egzaminu na uprawnienia) Nawleka się ją na koła napędzające i jadące, jakich umieszczenie da się zmieniać, co za tym idzie naciągać taśmę. Koło napędzające bywa ugruntowane na wale silnika, rozmieszczonego na płaszczyźnie przyrządu, wyposażonej w stół, po jakim sunie się materiał.
Ciesielnie bywają zazwyczaj zaopatrzone w obrabiarki drewna. Posiadają one wyznaczony czas roboty lub są uniwersalne. Wszystkie obrabiarki zrobione są z płaszczyzny z żeliwa bądź stali. Widzi się czasami obrabiarki umiejscowione na drewnianych podkładkach, ale nie są one zbyt solidne i dokładne.