fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pienisty żużel

Pienisty żużel otrzymuje się w bryłach mających średnicę ok. 30 cm. Płynny strumień żużla o danym chemicznym składzie studzi się przy użyciu niewielkiej ilości wody. Wyglądem oraz właściwościami pienisty żużel przypomina naturalny pumeks a po przepuszczeniu go przez łamacze uzyskiwane jest wielofrakcyjne kruszywo o gąbczastej strukturze, ostrych krawędziach, częściowo szklistym połysku a częściowo matowym. Stanowi on bardzo dobry rodzaj materiału do lekkich betonów jako elementy konstrukcyjne i ścienne (uprawnienia budowlane – egzamin).

Pienisty żużel

Granulowane porowate żużle

Granulowane żużle to lekki, porowaty materiał sypki (uprawnienia budowlane). Wymiary ziaren wynoszą od 0 do 6-1-7 mm a największe ilości ziarn mają wymiary I-R-2 mm. Jest ich około 50-70%. Bardzo rzadko można trafić na kilkucentymetrowe ziarna. Objętościowy ciężar granulowanego żużla, który jest luźno nasypany, po wysuszeniu ma wartość 0,5 T/m³. Granulowane żużle są cennym materiałem do produkcji hutniczych oraz żużlowych cementów, wzbudzonych spoiw oraz jako kruszywo przy betonach lekkich.

Otrzymywanie granulowanych żużli

Otrzymywanie granulowanych żużli odbywa się poprzez raptowne studzenie płynnego żużla albo poprzez silny strumień zimnej wody. Można także rozdrobnić go strumieniem wodnej pary i sprężonego powietrza. Wodna granulacja jest lepsza niż granulacja powietrzna, ponieważ usuwa ona z żużla częściowo siarkę i powstaje w ten sposób lekki żużel. Jest on bardzo porowaty a jego zawartość porów wynosi nawet 50% i więcej. Wadą jest tu znaczna zawartość wody, co wpływa na konieczność suszenia granulowanego kruszywa przed jego dalszym użytkowaniem (program uprawnienia budowlane). To negatywnie wpływa na przebieg całości prac i znacznie je wydłuża.

Przydatność granulowanego żużla – od czego zależy?

Jego przydatność zależy przede wszystkim od danych technicznych celów (program egzamin uprawnienia 2021). Zależy ona od rodzaju oraz od samego przebiegu granulacji. Wpływ ma także procentowa zawartość i wzajemny stosunek jego głównych chemicznych składników, takich jak CaO, A1203 oraz SiO. Mają one wiążące właściwości. Uboczne składniki, które zawiera żużel typu tlenek żelaza, magnez, siarka nie maja znacznego wpływu na własności związane z wiązaniem ale związek mangan wywiera negatywny wpływ na żużel. Granulowane żużle mogą być kwaśne bądź zasadowe. Aby je odróżnić należy posłużyć się wskaźnikiem zasadowości M. Wskaźnik dotyczący aktywności powinien wynosić w granicach 2-5 a zasadowości 0,95. W niektórych krajach do produkowania żużlowych cementów stosuje się kwaśne żużle, gdzie M>0,7. Są one jednak mniej korzystne niż zasadowe, ponieważ wymagają one znacznego dodania wapna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com