Wymiary pieca żelaznego
Wymiary pieca żelaznego w zestawieniu z piecem kaflowym o wielkiej pojemności i o tej samej wydajności są mniejsze, dzięki temu piece żelazne nawet o dużej wydajności potrafią być przenośne. Mniejsza płaszczyzna grzejna sprawia większe temperatury płaszczyznowe. Dobrze bywa dla wybranego wymagania ciepła wyliczyć piec z zapasem. Poza aspektami higienicznymi gra tu rolę technika. Wraz z praktyką, pokoje z piece żelazne nie bywają cały czas grzane podczas zimy. (uprawnienia budowlane kontakt)
Do ogrzania wychłodzonego pokoju wymagana bywa większa wydajność, niż wydajność podczas nieprzerwanej roboty, bo do murów zewnętrznych, sufitu oraz mebli warto kierować widoczne liczby ciepła, zanim osiągnie się w pokoju odpowiednią temperaturę. Widnieje zagrożenie, że piec może zostać przeciążony. Razem z rosnącym obciążeniem spada sprawność paleniska i piec działa mniej wydajnie. Do tego przeciążone piece łatwo tracą szczelność, a do tego zdolność regulowania. Jak płaszczyzna pieca nagrzewa się do za dużych temperatur to wtedy wiemy, że taki piec bywa niewystarczająco duży albo źle działający. (uprawnienia budowlane 2022)
Robienie pieca
Podczas robienia pieca warto zwłaszcza spojrzeć na wymogi higieniczne. Płaszczyzny grzejne trzeba zrobić tak, by były prosto dostępne i odpowiednie do czyszczenia. (uprawnienia budowlane program) Wygładzona płaszczyzna z zewnątrz glazury emaliowanej bywa odpowiednia nie tylko przez wygląd, ale przez higienę. Najważniejsze wymogi techniczne skupiające się pieców żelaznych widnieją w DIN 18-890. Producent potrafi wyposażyć piece w cechę DIN. Odbiorca wtedy wie, że ten produkt spełnia wszelkie wymogi. Norma posiada głównie reguły warsztatowe i wykonawcze, postanowienie o wyliczaniu płaszczyzn rusztu, kanałów dymowych, rur grzejnych i komory spalania. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Kanały powietrzne
Kanały powietrzne są przydatne do czyszczenia, to samo skupia się komory grzejnej i kanałów spalinowych. Co jakiś okres warto kontrolować nieprzepuszczalność wśród kanałów dla spalin i dla powietrza. System kanałowy sprzyja rozkładaniu się dźwięków w obiekcie, do tego podczas ogrzewania powietrzem obiegowym bez problemu kierują się zapachy z jednego pokoju do kolejnego co jest minusem. W obiektach jednorodzinnych warto grzać pomieszczenia sypialniane i mieszkalne na przemian, dlatego poleca się podczas obliczaniu wydajności pełnej patrzeć na połowę wymogów ciepła pokoi. Wymaganie ciepła warto obliczać wedle normy DIN 4701. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Podczas wyliczania kanałów powietrznych nie poleca się zakładać największej temperatury – czyli większej od 50 C. Pamiętając o dostawionych płaszczyznach grzejnych da się założyć dla pieca ze wstawką wydajność równającą się 5000 kcal/m h.
Piece żelazne
W piecach żelaznych, pomija się w pełni akumulowanie ciepła w tworzywie murów pieca. Oddawanie ciepła do pokoi zaczyna się wkrótce po rozpaleniu w piecu, a zakańcza w momencie skończenia spalania. Pieca żelaznego zaczęto używać wcześniej zwłaszcza w pokojach, jakie miały być ogrzane tylko w jakichś odstępach czasu. Potem rozpoczęto piece wyposażać w duży lej zasypowy. Zamiast akumulować ciepło w murach pieca, zachodzi zgromadzenie opału, warto więc tak polepszyć palenisko, żeby dało się regulować spalanie i przez to wydajność. Da się to uzyskać zmieniając liczbę powietrza dokierowaną do pieca a wymaganą do spalania. Odpowiednio zrobione przydatne do tego maszyny w piecach żelaznych posiadają duże znaczenie. Muszą one pozwalać na łatwą regulację spalania, a przez to i grzanie pokoju, bez wymagania nieprzerwanego kontrolowania pieca. Wartość żelaznego pieca jest zależna od jakości i nieprzepuszczalności maszyn regulacyjnych. (program egzaminu na uprawnienia) Brak pojemności cieplnej posiada taki plus, że wydajność pieca da się w prosty sposób dopasować do krótkotrwałych zmian wymagania ciepła, jakie zachodzą zwłaszcza w klimacie spokojnym w okresie przejściowym.