Parowanie naszych szyb w domu niekoniecznie jest oznaką wad konstrukcyjnych okien. Czasami takie zjawisko występuje gdy w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgoć w powietrzu bądź zbyt duża różnica temperatur między temperaturą w domu a na zewnątrz. Parowanie szyby jest zjawiskiem fizycznie naturalnym, które polega na skraplaniu się pary wodnej. Czasami oczywiście jest to spowodowane złą wentylacją w domu. Problemem jest parowanie szyby wewnątrz pakietu okna. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
Parowanie szyb od strony wewnętrznej
Jeżeli dostrzeżemy w naszym domu takie zjawisko, powodem najczęściej jest zbyt wysoka wilgotność powietrza w pokoju, co wiąże się ze złą wentylacją. Tafla szyby jest najzimniejszą przegrodą budowlaną w naszym domu, dlatego para wodna która styka się z tą zimną powierzchnią – ulega skropleniu. Sytuacja działa analogicznie w przypadku zaparowanego lustra podczas długiej kąpieli w gorącej wodzie. Takie sytuacje są częste zarówno w łazience jak i kuchni. Warto byśmy zadbali o odpowiednie wentylowanie pomieszczeń. Warto w tym celu pamiętać o rozszczelnieniu okien bądź ich uchyleniu, a najlepiej przewietrzeniu. Kolejną sytuacją w jakiej szyby mogą parować od wewnątrz jest proces oddychania świeżo tynkowanych bądź malowanych ścian. (uprawnienia budowlane)
Parowanie szyb od strony zewnętrznej
Parowanie szyb od strony zewnętrznej najczęściej pojawia się w okresie wiosny oraz jesieni. Dlaczego ? Ponieważ jest to okres, kiedy domu jeszcze nie ogrzewamy, a temperatura nocą widocznie spada na zewnątrz. Wpływ może mieć położenie naszego okna względem stron świata – częściej parują nam okna od strony północnej niż południowej. Czasami powodem jest po prostu wilgotność powietrza, poranna rosa i jest to zupełnie naturalny proces i nie mamy powodów do zmartwienia. (uprawnienia budowlane testy)
Parowanie między szybami
Jeżeli w naszym domu zauważymy, że szyba paruje wewnątrz pakietu, czyli między szybami okna, oznacza to, że nasze okno się rozszczelniło. (segregator uprawnienia budowlane) Nie jest to dobry znak. Oznacza to, że nasze okno straciło swoją właściwość termoizolacyjną. Po prostu nie spełnia swoich funkcji. Parujące wewnątrz okno jest też nieestetyczne wizualnie. Poprzez skraplania się pary, na powierzchni szyb okno traci swoją przejrzystość – pojawia się efekt mlecznej szyby. Gdy woda odparuje na szybie pojawiają się nieestetyczne plamy i zacieki, których nie będziemy już w stanie się pozbyć. (uprawnienia architektoniczne)