fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oszczędność w wewnętrznych instalacjach ciepłej wody

Bardzo często rozwiązania związane z instalacją ciepłej wody stanowią kluczowy problem dla projektanta, który musi wybrać najbardziej optymalne z nich. Nie ważne, jak istotną kwestią jest zagadnienie związane z oszczędzaniem pitnej wody, nie można utracić równie ważnego dla nas ekonomicznego czynnika. Koszty związane z inwestycją, jak i dalsze koszty powstałe w związku z eksploatacją systemu gospodarowania opadową wodą, system wyodrębniony dla dystrybucji takiej wody oraz koszty związane z elektryczną energią oraz obsługą systemu powinny zwrócić się wraz z oszczędnościami w opłatach za wodę w odpowiednim przedziale czasu. Czas ten jest różny w zależności od danego obiektu, jednak warto mieć ten aspekt na względzie podczas podejmowania ostatecznej decyzji odnośnie kształtu stosowanego systemu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Oszczędność w wewnętrznych instalacjach ciepłej wody
Oszczędność w wewnętrznych instalacjach ciepłej wody

Nadmierne zużywanie ciepłej wody

Często pomijanym tematem jest nadmierne zużycie ciepłej wody. Pewne jest to, że takie zjawiska należy maksymalnie ograniczać. To bardzo istotny element dla każdego z użytkowników budynku pod względem kosztów. Koszt zużycia ciepłej wody jest dużo wyższy, niż koszt zużywania zimnej wody. Ograniczenie jej zużycia choćby w mały sposób przyczyni się do zmniejszenia kosztów. Czasami wiele z nas na co dzień styka się z sytuacją, że podczas porannego prysznica zimną wodę spuszcza się bezpośrednio w kanalizację, aby uniknąć zetknięcia się z nią. Jest to nijako marnowanie wody, choć wielu z nas często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Wykorzystanie deszczowej wody

Idea wiążąca się z wykorzystaniem deszczowej wody do gospodarczych celów sprawia, że następuje odciążenie komunalnych deszczowych kanalizacyjnych systemów. Kiedy mamy do czynienia ze zwiększającą się częstotliwością nawalnych deszczów, idea ta jest bardzo cenna. Jednak w takim rozwiązaniu sanitarne kanalizacyjne systemy dostają większy ściekowy ładunek, niż mogłoby to wynikać ze wskazań centralnego wodomierza znajdującego się na przyłączu wody. W związku z tym w jednym z zaprojektowanych obiektów przedsiębiorstwo miejskie posiadające uliczną infrastrukturę, do której to następował ściekowy zrzut żądało montażu liczników do przepływu ścieków, które miały zostać zainstalowane na przyłączach sanitarnej kanalizacji.   (uprawnienia budowlane kontakt) 

Liczniki do przepływu ścieków

Warto zadać sobie pytanie, czy zamontowanie liczników do przepływu ścieków jest dobrym rozwiązaniem i czy przynosi ono korzyści.  (uprawnienia budowlane program)  Patrząc na duży poziom inwestycyjnych kosztów związanych z montażem takiego opomiarowania nie jest to rozwiązanie, które określa się jako dobre. Kiedy dodatkowo w ulicy nie znajduje się kanalizacja rozdzielcza, w takiej sytuacji rozwiązanie nie jest w żaden sposób uzasadnione. Lepszym pomysłem było by w tym wypadku wykonanie obliczeń szacowanej wielkości dostępnych opadowych wód oraz wprowadzenie korygującego współczynnika przy rozliczeniach dokonywanych w związku z odczytem centralnego wodomierza. Nad takim rozwiązaniem jednak także należy się dokładnie zastanowić i przeanalizować je. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com