Osiadanie
Osiadanie pełnej konstrukcji nie może wytwarzać deformacji w kanałach wodociągowych, gazowych czy kanalizacji. Nie powinno też dać się spostrzec modyfikacji zewnętrznej konstrukcji, czy niezaplanowanych zmian w poziomach, przykładowo widocznego gołym okiem obniżenia rampy lub posadzki, co do szyn czy ulicy. Przeciwstawność w osiadaniu różnych elementów partii płaszczyzn identycznej ekipy budowlanej, jaka jest całością budowlaną musi wyjść taka mała, żeby nie spowodowała niepożądanych deformacji bądź naciągnięć. (uprawnienia budowlane kontakt)
Głębokość posadowienia budynków
Fundamenty poniżej murów środkowych konstrukcji podczas ochraniania ziemi pod nimi od wychłodzenia w trakcie korzystania należy uwzględnić na planach. Nie polecane jest wspieranie fundamentów konstrukcji niżej niż pół metra, w odniesieniu do poziomu czubka podłogi najniższego piętra. Osiadanie ziemi na skutek ciężaru jest spowodowane paroma rzeczami:
-masywnością ciężaru, typu i trwania,
-cechami charakterystycznymi gruntu, (uprawnienia budowlane 2021)
-wielkością, formą i unieruchomieniem płaszczyzny oddającej przeciążenia.
To wszystko ustalone jest na podstawie normy PN/B-02480 „Ziemie budowlane, ich podział i odpowiednie obciążanie” (uprawnienia budowlane program)
Zamarzająca woda w gruncie
Woda, kiedy zamienia się w lód powiększa się objętościowo aż o dziewięć procent. Przez minimalizację przyrostu objętości w stronę poziomą poprzez blisko leżące płaszczyzny zamarzającego gruntu da się wywnioskować liniowe powiększenia objętości lodu w górę. Dla łatwiejszego zobrazowania można spojrzeć na porowatość gruntu, jaka wynosi 33% oraz grubość wychłodzonego rzędu jednego metra, wówczas podczas pełnego skupienia woda gruntu uniesie jego wierzchnią część i będzie potrafiła równać się maksymalnie trzem centymetrom. (akty prawne uprawnienia budowlane)
W prawdziwym świecie, grunty czasami posiadające niewielkie zgrupowania potrafią napęcznieć widoczniej, bo nawet do parunastu centymetrów, szczególnie w przypadku małego wgłębienia zwierciadła wody gruntowej. Można to łatwo wyjaśnić faktem fizycznym ruchu wody włoskowatej od atmosfery cieplejszej do chłodniejszej i tworzeniem w rzędzie przemarzającym soczewek lodowych, jakie wywodzą się z tej wody. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Soczewki lodowe
Przed momentem wspomniane soczewki lodowe wytwarzają się zwłaszcza w gruntach, gdzie liczba cząstek drobniejszych od 0,02mm jest większa niż 10% co do masy każdej cząstki drobniejszej niż 2mm. (program egzaminu na uprawnienia) Można tutaj zaliczyć: lessy, gliny piaszczyste oraz pylaste, grunty i iły pylaste, iły piaszczyste, czasami też piaski pylaste oraz gliniaste. Jeśli chodzi o piaski gruboziarniste, średnioziarniste czy żwiry – na nich soczewki lodowe nie pojawią się.
W przypadku glin masywnych i ił o skupionej spoistości, pół-skupionej czy twardoplastycznej soczewki będą miały duży problem, żeby się tu pojawić, bo zachodzi tutaj wolne przemieszczanie wody włoskowatej. Jeśli pomiędzy rzędem, jaki jest poniżej płaszczyzny, w której lubią pojawiać się soczewki i zwierciadłem wody gruntowej widnieje rząd gruntu, który nie pobiera wody włoskowatej, to wtedy te soczewki na pewno się nie wytworzą.
Jeżeli łatwo zauważalne siły pojawiają się w wychłodzonym gruncie da się połapać, w jakim ukazują się faktyczne wypadki uniesienia o całe 2,5cm pełnego stropu żelbetowego razem z filarami i elementami ścian. Grunt gliniasty, jaki poddał się wychłodzeniu, ukazał ustawione na jego powierzchni stemple wspierające belki, a podniesiona budowla odseparowała wolnymi przestrzeniami od fundamentu i murów zewnętrznych.