fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Oporowe ściany w aktywnej technologii z wykorzystaniem zbrojonego geosyntetykami gruntu

Oporowe ściany w aktywnej technologii z wykorzystaniem zbrojonego geosyntetykami gruntu

Przy zastosowaniu aktywnej technologii w konstrukcyjnych ścianach wkładki główne zbrojące kotwi się bezpośrednio w oblicowanym elemencie, bez użycia dodatkowych kotwiących wkładek. Konstrukcje o nierozłącznym charakterze tworzą blok ze zbrojonego gruntu i lico, co ma związek z tym, że są one połączone ze sobą przy pomocy zbrojących nośnych wkładek. Takie konstrukcje ścian mogą odbyć się tylko w jednym warstwowym etapie. Wraz z formowaniem bloku ze zbrojonego gruntu układa się także lico, które pełni rolę szalunku przy kolejnych nasypowych warstwach materiału. To powoduje konieczność zagęszczenia przy licu gruntu wyłącznie przy zastosowaniu lekkiego rodzaju sprzętu. Aktywne konstrukcje w związku z posiadaniem mniejszej ilości zbrojących materiałów mogą okazać się tańsze od konstrukcji z zastosowaniem biernego systemu. W aktywnym systemie jednak są dużo większe wymagania oraz mniejsze tolerancje odnośnie np. podłoża czy zasypowego gruntu. (uprawnienia budowlane program) 

Oporowe ściany w aktywnej technologii z wykorzystaniem zbrojonego geosyntetykami gruntu
Oporowe ściany w aktywnej technologii z wykorzystaniem zbrojonego geosyntetykami gruntu

Zastosowanie oporowych ścian

Ściany oporowe wykonane ze zbrojonego gruntu wykorzystuje się często jako alternatywne rodzaje rozwiązań dla monolitycznych standardowych żelbetowych ścian, bądź też prefabrykowanych o typie L. Standardowe rodzaje zastosowań to m.in. oporowe mury, odciążenia obiektów czy skrzydła przyczółków. Oporowe ściany dobrze odnajdują się także w konstrukcjach o mniejszych parametrach, np. przy zabezpieczaniu skarp, kształtowaniu parkingów, tarasów czy formowaniu terenu. Przewaga technologii zbrojonego gruntu wzrasta wraz z wysokością ścian. Mając do czynienia z murami, których wysokość nie przekracza 0,5 m do 1 m, nie ma tutaj potrzeby tworzenia dodatkowych zbrojeń. Przy wyższych ścianach jednak dodatkowe zbrojenia są niezbędne. Mając na uwadze ściany wynoszące kilkanaście metrów zastosowanie tej technologii nie ma sobie równych. Na terenie Polski najwyższe zrealizowane ściany w tej technologii osiągają nawet wysokość do 18 metrów. (uprawnienia budowlane segregator )  

Oblicowanie oporowych ścian

Zarówno w aktywnym, jak i w biernym systemie oporowych ścian jako oblicowanie najlepiej sprawdzą się betonowe drobnowymiarowe rodzaje bloczków, posiadające fakturę łamanego kamienia. Jest to trwały rodzaj produktu, wykonany z betonu o klasie C30/37. Będąc licującym elementem musi on spełniać wymagania dotyczące mrozoodporności, na poziomie przynamniej F150. Tego rodzaju typowe bloczki posiadają wymiary: wysokość 12,5 cm, szerokość 30 cm oraz głębokość 24 cm. Są one lekkie oraz łatwe i szybkie w zabudowaniu, ponieważ układa się je bez żadnych zapraw. Ważne w związku z tym jest wykonanie takiego bloczku jako „pełnego”. To spowoduje, że bloczki będzie można układać w tzw. „cegiełkę”. Będą one do siebie równomiernie i w całości przylegać, a nie tylko swoimi krawędziami. (uprawnienia budowlane)

Odpowiedni kształt betonowych drobnowymiarowych bloczków

Bloczki muszą posiadać odpowiedni kształt, aby zapewnić odpowiedni blokujący mechanizm pomiędzy sobą i kotwiący zbrojącą siatkę bądź też kotwiącą. (uprawnienia budowlane kontakt) Jest to bardzo ważny aspekt, szczególnie w sytuacji zastosowania aktywnych ścian, gdzie połączenie bloczek – siatka zapewnia statykę oraz bezpieczeństwo danej konstrukcji. Bloczki, z których ma powstać oblicowanie należy wcześniej poddać testom, odnośnie wyciągania zbrojenia z nich. Siła związana z wyciąganiem z oblicowania siatki musi być dokładnie przebadana oraz odpowiednio udokumentowana.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com