Oporowe konstrukcje ze zbrojonego gruntu
Zbrojenie gruntu geosyntetycznymi materiałami pozwala stworzyć bezpieczną oporową konstrukcję. Przy wnoszeniu konstrukcji oporowej korzysta się z budowlanego gruntu, geosyntetycznego materiału, który pełni funkcję zbrojenia oraz w wielu wypadkach oblicowania. Pełni ono funkcję konstrukcyjnej osłony oraz wpływa na estetykę lica. W wielu inwestycjach, w odróżnieniu od żelbetowych tradycyjnych rozwiązań, oporowe konstrukcje ze zbrojonego gruntu geosyntetykami są prostsze, tańsze oraz dużo szybsze w wykonawstwie. Do najbardziej znanych oblicowań zalicza się betonowe elementy. Są to prefabrykowane rodzaje bloczków drobnowymiarowych, które posiadają fakturę łamanego kamienia. To trwałe produkty oraz szybkie w zabudowaniu, ponieważ układa się je bez zapraw. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Konstrukcje oporowe
Technologię związaną z oporowymi konstrukcjami, jakie zbroi się przy zastosowaniu geosyntetycznych materiałów można wykorzystać do konstruowania oporowych ścian i murów, dojazdowych ramp do inżynierskich obiektów czy do budowy tymczasowych oporowych konstrukcji. Za pomocą technologii można także zabezpieczyć strome osuwiska, skarpy, pozyskać teren dodatkowy, który przeznaczy się pod inwestycję, a także dokonać optymalizacji przyczółków. Optymalizacja polega na zastępowaniu monolitycznych skrzydeł, konstruowaniu pełnych rodzajów przyczółków ze zbrojonego gruntu, gdzie żelbetową konstrukcję zastępuje się zbrojonym gruntem za pomocą geosyntetycznych materiałów, czy też formowanie ściany tylnej oraz skrzydeł w filarowych konstrukcjach. (program egzaminu na uprawnienia)
Proces zagęszczania zasypki
Blok wznoszony ze zbrojonego gruntu tworzy się za pomocą przestawnych szalunków. Stosując szalunkowe elementy proces zagęszczania zasypki przebiega szybciej, niż podczas budowania oporowych ścian z aktywnym licem. W związku z tym możliwe staje się uzyskanie wysokiego poziomu wskaźnika zagęszczenia zasypowego materiału w strefie newralgicznej bloku ze zbrojonego gruntu, czyli w sąsiedztwie bezpośrednim lica. Bierna technologia pozwala niwelować powstawanie ewentualnych wykonawczych błędów, oraz kompensować osiadanie podłoża i deformację lica zbrojonego bloku. To stwarza warunki do uzyskiwania niższych kosztów, niż podczas stosowania aktywnej technologii przy naprawie lica ścian, kiedy pojawiają się uszkodzenia albo awaria. Jako przykład zastosowanie bierniej technologii można podać budowę trasy Niepodległości na terenie Białegostoku. Wykonano tam 19 000 m² powierzchni oblicowania oporowej konstrukcji ze zbrojonego betonu w formie oporowych ścian i dojazdowych ramp do mostowych obiektów. (uprawnienia budowlane kontakt)
Etapowanie prac przy oporowych konstrukcjach
W biernej technologii zbrojony grunt w stosunku do lica tworzy konstrukcję o niezależnym charakterze, co inaczej wygląda w przypadku aktywnej technologii, gdzie oblicowanie ma udział w konstrukcyjnej pracy. (uprawnienia budowlane program) To stwarza możliwość etapowania prac, jakie wiążą się z zabudowywaniem oblicowania. Jako pierwszy wykonuje się blok ze zbrojonego gruntu na jego pełną wysokość. Po ustabilizowanie się w podłożu deformacji wykonuje się instalację licujących elementów, które zamykają konstrukcję. Ze zbrojonego gruntu blok cechuje się samostatecznością, a bez instalacji oblicowania można wykonywać na nim prace przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu, aż do krawędzi danej konstrukcji. (uprawnienia budowlane 2022)