fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcyjne połączenia na klej

Technika związana z klejeniem jest już znana od wielu lat, jednak w ostatnim czasie wzbudza ona coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów w branży budowlanej. Warto w związku z tym poznać klasyfikację klejów z ich podziałem na kleje surowcowe oraz funkcjonalno – użytkowe. Ważne są tu czynniki, jakie wpływają na trwałość mechaniczną w klejonych połączeniach oraz sam proces klejenia, który zależy od rodzaju użytego kleju. Wymagania jakie stawia się klejom w zależności od elementów, jakie się skleja ujęte są w stosownych wymaganiach. (uprawnienia budowlane cennik) 

Konstrukcyjne połączenia na klej
Konstrukcyjne połączenia na klej

Skład kleju

Klej to rodzaj substancji, jaką wprowadza się pomiędzy przylegające powierzchnie dwóch przedmiotów wykonanych z identycznych bądź odmiennych materiałów. Taki zabieg pozwala wykonać klejone połączenie. Na rynku cały czas wzrasta oferta klejów. Kierunek związany z ich rozwojem polega przede wszystkim na zwiększeniu ich stopnia odporności na działania wysokiej temperatury i kształtowanie określonych w ścisły sposób właściwości dla skomplikowanych konstrukcyjnych rozwiązań. Mogą to być rozwiązania zarówno budowlane, jak i elektromechaniczne oraz inne tworzone z kompozytów materiałowych o wysokiej wytrzymałości. Przełomowym działaniem dla klejów i klejowych połączeń było zastosowanie epoksydowych żywic. Miało to miejsce w 1946 roku i od tej chwili technologia związana z wytwarzaniem klejów uległa znacznemu rozwojowi. Rozpowszechniana technologia klejenia cieszy się coraz większym uznaniem, w związku z powstawaniem mocniejszych klejów opartych na epoksydowych żywicach.  (uprawnienia budowlane program) 

Powierzchnia pod klej

Odpowiednie przygotowanie powierzchni do klejenia ma na celu uzyskanie jej w jak najwyższym stopniu aktywności. Przygotowanie odbywa się pod zastosowanie konkretnego kleju. Chcąc dokonać oceny przygotowania pod względem jakości stosuje się do tego celu zwilżalność. Próbę taką wykonuje się poprzez zastosowanie wody. Kiedy woda w dobrym stopniu zwilży powierzchnię, oznacza to, że klej będzie ją tym bardziej zwilżał. Powierzchnię przygotowuje się do klejenia na kilka sposobów. Może to być sposób chemiczny, mechaniczny, bądź też poprzez obróbkę. Każdy z przypadków klejenia rozpatruje się w indywidualny sposób. Dobiera się najbardziej optymalny do przygotowania powierzchni oraz do dobrania kleju.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Wytrzymałość mechaniczna klejowego połączenia

Na mechaniczną wytrzymałość połączenia na klej wpływa bardzo dużo czynników. Podstawowymi czynnikami jest siła oraz rodzaj działania chemicznego kleju z powierzchnią jaka jest klejona. Zjawisko to nazywa się adhezją. Kolejnym czynnikiem jest głębokość penetrowania przez klej w klejony materiał, a także mechaniczna wytrzymałość warstwy kleju, którą określa się kohezją. W skład kleju wchodzi naturalna bądź syntetyczna żywica. Syntetyczne żywice otrzymuje się poprzez polireakcję. Klej w swoim składzie zawiera żywice na bazie termoplastycznych polimerów, termoutwardzalnych, a także skład opiera się na elastomerach. W czasie procesu klejenia zachowuje się polarność tworzywa. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com