Popularność odnawialnych źródeł energii
Wzrost zanieczyszczenia środowiska oraz wyczerpujące się złoża paliw kopalnych przyczyniają się do poszukiwania źródeł energii alternatywnych. Odnawialne źródła energii (OZE) umożliwiają zmniejszenie bądź nawet całkowite zrezygnowanie ze zużycia oleju, węgla albo gazu w domu, co jednocześnie wiąże się z zmniejszoną emisją zanieczyszczeń. W dalszej perspektywie czasowej wiążą się również z zredukowaniem kosztów produkowanej i wykorzystywanej energii. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią idealną alternatywę dla kotłów CO. Wykorzystywane są do ogrzewania wnętrza domu oraz wody użytkowej. Tym sposobem koszty wynikające z ogrzewania centralnego mogą być niże nawet trzykrotnie. Inwestycja w pompy ciepła wymaga montażu urządzeń oraz instalacji potrzebnej do transportu czynnika roboczego. Jednak dostarczana przez nie energia jest niższa w cenie niż ta u dystrybutora. Koszt wyprodukowania energii elektrycznej przy pomocy pomp ciepła obejmuje wartość czwartej części wytworzonego przez nią prądu. Tym samym do zasilenia pompy o wydajności 5kWh potrzeba około 1 kWh. (program egzaminu na uprawnienia)
Należy zwrócić uwagę na to, że te urządzenia różnią się odnośnie budowy i źródła, z którego czerpią energię. W związku z tym ich opłacalność także jest zróżnicowana. Pompy gruntowe są droższe w wykonaniu, jednak przekłada się to na ich zwiększoną efektywność. W ich przypadku ulokowanie systemu wymiany czynnika roboczego może być pionowe. Pompy powietrzne dostarczają najmniej energii. Jednak przy ich montażu nie jest konieczne wykonywanie kosztownych wykopów, ponieważ wszystkie przewody oraz urządzenia są umiejscowione na powierzchni. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
System fotowoltaiczny
Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej. Fotowoltaika nie jest rozwiązaniem nowym, a na jej zwiększoną popularność przekłada się powszechny dostęp tej technologii. Spadek cen komponentów umożliwił korzystanie z instalacji fotowoltaicznych w prywatnych gospodarstwach rolnych oraz domowych w celu pokrycia zapotrzebowania na energię. Zaprojektowany w odpowiedni sposób system fotowoltaiczny, wykorzystujący odnawialną energię słoneczną, nie tylko wytworzy energię w ilości potrzebnej dla domu, lecz również jest w stanie zapewnić jej nadwyżki. Te z kolei można odsprzedać dystrybutorowi bądź zmagazynować (dotyczy jedynie prosumentów). Instalację systemu fotowoltaicznego ułatwiają różnego rodzaju dofinansowania, które można uzyskać w tym celu. Stanowią one formę promowania korzystania z odnawialnych źródeł energii. (uprawnienia budowlane)
Korzyści wybrania OZE
Najczęściej wymienianą korzyścią wynikającą z korzystania z odnawialnych źródeł energii jest możliwość zmniejszenia rachunków. Dzięki temu zwiększa się niezależność od dostawców prądu. Zainstalowanie np. fotowoltaiki lub pompy ciepła wpływa także na zwiększenie wartości oraz atrakcyjności samej nieruchomości. Nie można przy tym zapominać o korzyściach ekologicznych, takich jak zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz korzystny wpływ na naturalne środowisko. (uprawnienia budowlane testy)
Decyzję o instalacji urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii warto podjąć już na etapie budowy domu. W takim przypadku można zrezygnować z budowy komina, co powoduje zmniejszenie kosztów samej budowy. Budowa domów, przy których korzysta się z proekologicznych systemów grzewczych, wspierana jest przez program rządowy Czyste Powietrze – w jego ramach możliwe jest otrzymanie dofinansowania.