fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Okucia bram i drzwi

Okucia bram i drzwi

Do zewnętrznych drzwi stosuje się wbijane francuskie zawiasy, które mają wymiary 100 -160 mm i używa się ich po 2 sztuki. Przy dużo cięższych zewnętrznych drzwiach i bramach korzysta się odpowiednio z większych zawiasów albo też nakładanych do 6mm. Ich szerokość wynosi 40-60 mm. Są one przymocowane na śruby z nakrętkami albo też na ozdobne gwoździe. Takie zawiasy zawiesza się na wbitych w ościeżnice hakach. Można też wbić je bezpośrednio w mur (egzamin na uprawnienia budowlane).

Okucia bram i drzwi
Okucia bram i drzwi

Różne typy zamków

Istnieje wiele zamków typu zwykłego, jak np. krakowskie albo zastawkowe i patentowe, ze stalowymi klamkami, mosiężne, drewniane, chromowo – niklowe oraz zrobione z zastępczych materiałów. Jest nim np. zamek z bakelitu. Trzeba pamiętać, że do wieloskrzydłowych drzwi stosuje się dodatkowo dolne i górne zasuwy. Mogą być one kieliszkowe przekładane łyżkowo albo wpuszczone (testy 2021 uprawnienia). Obowiązujące obecnie przepisy zabraniają stosowania w piwnicach ościeżnic. Piwniczne drzwi wyrabia się w stolarskich albo ciesielskich pracach i okuwa się je na pasowych zawiasach i nakładany zamek. Mówiąc o okiennych i drzwiowych ościeżnicach mocuje się je dokładnie do ściany. Można przybić je hakami albo gwoździami do wcześniej wymurowanych drewnianych klocków. Można też umocować je przy pomocy stalowego płaskownika jednym końcem przybitym do ościeżnicy a drugim wpuszczonym w mur.

Cienkie rodzaje ścian

Mocując ościeżnicę w cienkich ścianach wystarczy wykonać w niej żłobek, który odpowiada grubości danej ścianki. Obustronna przybita do ościeżnicy opaska zachodzi na tynk. Przy zewnętrznych otworach przestrzeń między ościeżnicą a murem uszczelnia się dokładnie przy pomocy maczanych w gipsie pakuł, albo stosując smołowy smar, żużlową albo szklaną watę itp. Rzadkie zastosowanie znajdują obecnie drewniane żaluzje i okiennice. Ich najprostsza konstrukcja jest podobna do konstrukcji płycinowych drzwi. Okuwa się je na zawiasy, które przymocowuje się do ościeżnicy i zamyka się do środka na zakładkę (program egzamin uprawnienia 2021).

Klocki i listwy

Klocki i listwy, do których przymocowywana jest właściwa okładzina powinno się zaimpregnować środkami przeciwgrzybowymi i przeciwwilgociowymi, o bezwonnym zapachu. Impregnacja powinna mieć tu miejsce, ponieważ stykają się one bezpośrednio z murem (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Na płyciny i okładzinowe płyty stosuje się sosnowe albo jesionowe dykty, które nieraz okleja się ozdobnymi fornirami. Na okładzinę można zastosować także syntetyczne materiały, takie jak sztuczny marmur czy celotex.

Parapety i podokienniki

Podokienniki bądź drewniane parapety wykonuje się z desek, których grubość wynosi od 38 do 50 mm. Są sklejone stolarskim klejem i usztywnione od spodu za pomocą dwóch albo trzech listew, zapuszczonych w rąb. Podokienniki z ościeżnicą łączą się na wrąb i obmurowuje się je ze spadkiem do wewnątrz. Często mają one wgłębienie wyrobione dla spływania wilgoci z szyb (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com