fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacje podpłytkowe i w gruncie

W gruncie izolacje zazwyczaj przeprowadza się z zastosowaniem bitumicznego materiału. Jest to roztwór, asfaltowa emulsja albo masa KMB. Niekiedy stosuje się materiał mineralny, do jakich zalicza się hybrydowe masy i szlam. To oznacza, że podpłytkową izolację łączy się za pomocą bitumicznych materiałów. Spodu płyty od biegu nie izoluje się, tylko zabezpiecza poprzez zastosowanie hydrofobizacji. Pionowa izolacja fundamentu musi zostać jednak wysunięta o minimum 20 cm powyżej poziomu, jaki otacza teren. Oznacza to w praktyce, że nie można wykonać jej z bitumicznych materiałów, ale z hybrydowej masy albo szlamu. (uprawnienia budowlane cennik) 

Izolacje podpłytkowe i w gruncie
Izolacje podpłytkowe i w gruncie

Zapobieganie wykwitom

Chcąc zapobiec pojawieniu się wykwitów stosuje się do tego celu trasowe rodzaje zapraw. Trasowe zaprawy mogą niekiedy powodować, że zmniejsza się ryzyko związane z powstawaniem wykwitów, kiedy zawartość trasu wynosi na poziomie minimum 40%. Powierzchnia takiej użytkowej warstwy nie będzie szczelna i może w niej dość do penetracji wody w grubowarstwową warstwę zaprawy. W związku z tym dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie drenażowego wariantu. To prowadzi jednak do konieczności zastosowania rozwiązania indywidualnego detalu połączenia z tarasową połacią. Wodoprzepuszczalna warstwa stanowi jednocześnie warstwę, jaka przerywa kapilarne podciąganie. To ogranicza działanie wilgoci na płyty od strony, na której znajduje się zaprawa. Rozwiązane to będzie skuteczne także, kiedy zapewni się na hydroizolacji odpowiedni poziom spadku. Tworzenie wodoprzepuszczalnej warstwy bezpośrednio na warstwie hydroizolacji nie jest zalecanym działaniem. Powinno się w takim wypadku zastosować drenażową matę.  (uprawnienia budowlane program) 

Wywijanie warstwy hydroizolacyjnej

Kiedy stopnie swoją krawędzią boczną przylegają do ściany, hydroizolacja w takim wypadku musi zostać wywinięta na zbrojącą warstwę ociepleniowego systemu. Uszczelnienie odbywa się poprzez użycie uszczelniającej taśmy z narożnymi kształtkami. W poziomie płytek stosuje się poliuretanową albo silikonową masę elastyczną. Dobre rozwiązanie to zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń zbrojącej warstwy w strefie, jaka znajduje się przy schodach za pomocą warstwy szlamu. Wykonuje się ją na zbrojącej warstwie, i na tej powłoce dopiero przeprowadza się uszczelnienia dylatacji w miejscu stykania się biegu ze ścianą.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Uszczelnianie krawędzi podstopnicy

W identyczny sposób uszczelnia się podstopnicowe krawędzie. W narożnikach z kolei stosuje się narożne kształtki. Dodatkowo w tej sytuacji przewidzieć trzeba cokolik. Dużo prościej zostawić szczelinę między ścianą a stopniami, ale takie działanie wymaga zaplanowania kolejności prac oraz szerokości odstępu. Kiedy brakuje tych czynników, w konsekwencji stopnie wylewa się na styk, i nie ma tu możliwości stworzenia elewacyjnej wyprawy w stykowej płaszczyźnie. Prowadzi to w konsekwencji do zawilgocenia zbrojącej warstwy i do przenikania pod strukturalny tynk wody. Na takiej samej zasadzie opiera się proces uszczelnienia stopnia wraz ze ścianą, kiedy bieg schodów opiera się na ściance przyległej albo na policzkowej belce. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com